Home / Audycje  / Solidarni z Ukrainą – audycje specjalne Radia Warszawa

Solidarni z Ukrainą – audycje specjalne Radia Warszawa

Wszystkie audycje specjalne poświęcone wojnie na Ukrainie, wraz z opisami, sukcesywnie zamieszczamy tutaj>>.

Nie pozostańmy obojętni na los naszych sąsiadów, zróbmy wszystko co w naszej mocy, by ograniczyć destrukcyjną siłę tego konfliktu zbrojnego.

 

Poniżej znajdą Państwo przede wszystkim zamieszczane codziennie materiały autorstwa dziennikarzy i dziennikarek Radia Warszawa, którzy rozmawiają z osobami znajdującymi się w samym sercu wydarzeń, na Ukrainie i w Polsce. W obliczu wojny człowieczeństwo zostaje wystawione na szczególnie trudną próbę, niekiedy rozpada się na kawałki. Reporterzy Radia Warszawa zbierają te odpryski jak najcenniejsze skarby. Oddajemy je również Suchaczom, zachęcając do słuchania, modlitwy i działania.

 

 

 

05.04.2022. O sytuacji w Mariupolu opowiadają ks. Rościsław Spryniuk dyr. Caritas Mariupol oraz Igor Ilwudczenko z organizacji Halabuda i Maksym Bondarenko z Caritas Ukraina.

 

Słowo Mariupol stało się w ostatnich tygodniach symbolem nieugiętości a także symbolem ludzkiego dramatu i rosyjskich zbrodni wojennych.
O tym ukraińskim mieście – przed wojną pełnym kwiatów, przemysłu, radości i nadziei – w rozmowie z Pawłem Kęską opowiadają ks. Rościsław Spryniuk dyr. Caritas Mariupol oraz Igor Ilwudczenko z organizacji Halabuda i Maksym Bondarenko z Caritas Ukraina. To świadkowie wydarzeń jakie w ostatnich tygodniach miały miejsce w tym mieście.

 

 

20.03.2022 Siostra Jadwiga Skarłat Franciszkanka Służebnica Krzyża

 

Jak zmienia sie posługa sióstr zakonnych w obliczu wojny? Żadna z nich nawet nie rozważała powrotu do Polski, trwają w tym trudnym czasie ze swoimi podopiecznymi – niewidomymi na ciele i duszy. Jak udaje im sie być świadkami miłości w czasach nienawiści.

 

 

16.03.2022. „Dom pani Hani” – reportaż Zuzanny Malety

 

Był sobie pewien dom.
Dom, który otworzył swoje drzwi nie tylko przede mną i moim mikrofonem, ale przede wszystkim przed sześcioma osobami, które potrzebowały pomocy. To dom pani Hani.
A to opowieść o strachu, o wdzięczności i o rodzinie.

 

 

 

13.03.2022 Reportaż Pawła Kęski o pomocy humanitarnej niesionej przez obywateli Polski obywatelom Ukrainy.

 

Wojna na Ukrainie – jak pomagają Polacy? Transporty z pomocą, przewożenie ludzi z granicy, robienie kanapek, czuwanie na dworcach, przyjmowanie uchodźców do domów… Reportaż poniżej – uwaga – wzruszające!

 

 

 

 

9.03.2022 Rozmowa Pauliny Szmaglińskiej z O. Filipem Buczyńskim z lubelskiego Hospicjum Małego Księcia.

 

W pierwszej chwili sytuacja była dramatyczna. Dziecko z guzem mózgu wymagające opieki paliatywnej czekało ponad 50 godzin na granicy na wjazd do Polski a czekałoby jeszcze dłużej gdyby nie interwencja u wysoko postawionych osób. W tej chwili, jak mówi o. Filip, jest już dużo lepiej. Już 13 rodzin znajduje się na terenie w hospicjum. Hospicja dziecięce obecnie zorganizowały się i jest dużo lepiej. Dużym problemem w opiece nad ciężko chorymi dziećmi jest niemożliwość zatrudnienia lekarzy, którzy przyjeżdżają razem z nimi. W świetle przepisów nie ma możliwości, by obejmowali obowiązki w swoim zakresie kompetencji.

 

 

 

 

 

09.03.2022 Karolina Stachacz rozmawia z Jolantą Hojdą, psycholożką, o objawach silnego stresu i mechanizmach adaptacji w okolicznościach na przykład związanych z wojną.

 

Człowiek ma dużo większa odporność niż nam się wydaje i ta cecha zwana resiliencją jest normą i jest dużo częstsza niż sytuacja, w której ostra reakcja na stres przedłuża się aż do zespołu stresu pourazowego. Mamy większe możliwości adaptacji niż nam się wydaje.
Co jednak działa się, kiedy objawy silnego stresu po kilku tygodniach nie ustępują? Jakie postępowanie jest tu wskazane? Czy zespół stresu pourazowego da się skutecznie wyleczyć?

 

 

07.03.2022 Ewgenia Kosjakowa, psycholog

Rozmowa i tłumaczenie: Zofia Kozerawska

Ewgenia Kosjakowa, psycholog pochodząca z Mariupola, specjalizująca się w sytuacjach kryzysowych. Do czasu wojny pracowała z ofiarami wojny w Donbasie. Aktualnie przebywa na Zachodniej Ukrainie.

Zarówno dorosłym, jak i dzieciom, pomaga codzienna rutyna. Skoncentrowanie się na tym, że trzeba o siebie zadbać. Rodzic zabiera swoją alarmową walizeczkę, a dziecko zabiera swoją, ze swoimi ulubionymi zabawkami. To jeden ze sposobów wzięcia odpowiedzialności, którą może przyjąć dziecko.

 

 

06.03.2022. Siostra Julia Zawodowska ze zgromadzenia S. od Aniołów z Winnicy. Rozmawiał Paweł Kęska.

„Nie czuję buntu przeciw Panu Bogu. Przetrwamy to”. Zapraszamy do przesłuchania ważnej, niosącej nadzieję wypowiedzi.

 

„Mama bawiła się z dzieckiem, takim które ma dwa lata. To już jest dziecko wojny, taki dwulatek. To już są dzieci wojny. To smutne, tulą się bardzo. Ważne, żeby mówili, żeby opowiadali, co widzą. Dzieci widzą, czują, słyszą. Nie martwię się, że rozmawiam przy nich o wojnie, bo to ważne, żeby uczyli się o tym mówić. Staram się słuchać. 'Masz ołówki? Może koraliki?’ Ważne żeby przyklęknąć i zauważyć dzieciaka. Ważne, żeby zauważać, że jest też normalny świat.

 

 

 

04 03 2022 Ks. Rościsław Spryniuk, dyrektor Caritas Mariupol. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

 

 

04 03 2022 Ks. Wiesław Dorosz, dyrektor Caritas Lwów. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

„Są tacy, którzy zatrzymują się dlatego, że to są małżeństwa. Jest ukaz państwowy, że mężczyźni od 16 do 60 roku życia nie wyjeżdżają. To są małżeństwa, żona z mężem nie chcą się rozstać, jakoś na tyle związani… „Dokąd ja sama bez ciebie z dzieckiem w świat”. Dlatego oni są razem tutaj i czekają na tę chwilę i na te momenty… i czekają jak to się skończy.”

 

 

04 02 2022. Olena Kava, przedstawicielka Caritas Spes Ukraina w Warszawie. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

Caritas Spes Ukraina przysłała do Warszawy przedstawicielkę – Olenę Kawę, która koordynuje pomoc w Polsce – mówi jak pomagać.

 

 

 

03 03 2022 Wiktoria  z Odessy. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

 

03 03 2022 Ks. Rościsław Spryniuk, dyr. Caritas Mariupol. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

 

02 03 2022 S. ELiza Myk OP po powrocie z Ukrainy z pomocą. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

 

01.03.2022 21:00. Ks. Wiaczesław Gryniewicz, dyrektor Caritas spes Ukraina. Lwów. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

Boję się tego, że nawet w wyobraźni nie widzę odwrotu od drogi, która została podjęta przez pana Putina. Nie widzę czegoś, co mogłoby go powstrzymać i z tego powodu mam obawy. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta. Słyszymy, że Ukraina ma szansę wejść do Unii Europejskiej, a to wywołuje jeszcze więcej szału, jeszcze więcej opętania. Niepokoi mnie to wszystko. Liczę na zdrowy rozsądek otoczenia Putina.

 

 

01 03 2022 Ks. Rościsław Spryniuk, dyr. Caritas Mariupol. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

 

01.03.2022 Zofia Zołoczewska, nauczycielka z Charkowa. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

„Jest nam bardzo trudno, szczególnie dzisiaj. Wczoraj jeszcze, jak pan pamięta, to byłam spokojniejsza. Dzisiaj jest nam strasznie. Powiem prawdę, nie wiem czy to nie jest ostatnia nasza rozmowa. Czasem o tym myślę i rozumiem że musimy być gotowi na wszystko. Nie wiem co będzie za chwilę. Nie możemy nic planować. Myślimy o tym, że można wyjechać – ale nie wiemy jak to teraz zrobić. Myślimy o bliskich, którzy są w niebezpieczeństwie ale nie wiemy jak im pomóc. Wszędzie jest niebezpiecznie. Nie ma z tej sytuacji wyjścia. Pamiętacie o nas.”

 

 

28 02 2022 Ks. ROŚCISŁAW SPRYNIUK DYR. CARITAS MARIUPOL. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

 

28 02 2022. Zofia Zołoczewska – nauczycielka języka polskiego z Charkowa, Rozmawiał Paweł Kęska.

 

Nazywam się Zofia Zołoczewska, jestem teraz w Charkowie wraz z rodziną. Także wielu moich przyjaciół pozostało się w Charkowie. Jesteśmy wszyscy tu. I co mogę powiedzieć. Kiedy zaczęła się wojna wszyscy byliśmy w szoku, nie rozumieliśmy w jaki sposób reagować na to co się dzieje. To było straszne. Przez pierwsze dwa dni wojny prawie nikt z nas nie spał. Nie mogliśmy pójść do sklepu, nie mogliśmy jeść ani zanieść jedzenia bliskim, którzy z powodu wieku albo złego zdrowia nie mogą wyjść z domu, i było straszne. Nawet teraz tak trudno mi powiedzieć, co odczuwaliśmy, bo moim zdaniem po prostu nic nie odczuwaliśmy. To był szok, strach i nierozumienie tego co się odbywa. Ale powiem, że w tej chwili jestem bardzo dumna z mojej ziemi, z Ukraińców, z naszego narodu, bo jesteśmy silni, mocni.

 

27/28.02.2022 noc. Ks. Rościsław Spryniuk, dyrektor Caritas Mariupol. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

Prosimy o modlitwę wszystkich Polaków. Bóg jest miłościwy, on nas podtrzymuje i on jednoczy Ukraińców. Takiej jedności Ukraińcy nigdy nie czuli. Wszyscy wiedzą, kto strzelał, wszyscy rozumieją kto jest wrogiem i kto nam pomaga i jaka jest dla nas droga. Jest nią Unia Europejska, NATO, rozwój państwa, uwolnienie od korupcji. Bardzo dziękujemy wszystkim Polakom i polskim władzom, które pomagają Ukrainie. To jest bardzo ważne. Wiemy, że nie jesteśmy sami. Polska jest dla nas najlepszym bratem, najlepszym przyjacielem i towarzyszem. Jest takie przysłowie, że przyjaciela poznaje się w biedzie a w Ukrainie teraz jest ogromna bieda.

 

 

27.02.2022, 22:00 Siostra Mateusza Trynda OP, zgromadzenie sióstr Dominikanek w Żółkwi. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

To jest dla nas apokaliptyczny czas. To czas decyzji zero-jedynkowych. Podejmuje się decyzje bardzo poważne. Każdy dzień jest niewiadomą, nie wiadomo jak będzie jutro i czy jutro w ogóle dla nas będzie. Przed chwileczką miałyśmy alarm bombowy, bo jesteśmy w zasięgu rakiet naszych nieprzyjaciół. Trudne są noce, ponieważ już pojawili się dywersanci. Natomiast każdy dzień mamy zajęty i każdy dzień jest dla nas wyzwaniem bo mamy bardzo dużo uchodźców ze Wschodu. Mamy tu w mieście centrum kryzysowe, z którym współpracujemy. Miasto zajmuje się zaopatrzeniem wojska w ubrania, jedzenie. Wszystkie fundusze idą na amunicję i broń więc gorzej jest z podstawową wyprawką dla mężczyzn idących do wojska. Prowadzimy tu szkołę dla dzieci, dużo ojców naszych uczniów zostało zmobilizowanych i chcemy im pomoc, żeby mogli jakoś funkcjonować na froncie. Organizujemy zupy do zalewania wrzątkiem, termobieliznę, termoskarpety, wszystkie osobiste rzeczy dla żołnierza. Poza mundurem, bo mundur każdy dostaje w wojsku.

 

27.02.2022 22:00. Ks. Wiaczesław Gryniewicz, dyrektor Caritas spes Ukraina. Lwów. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

Czym dla księdza jest Ukraina?

Miejscem gdzie są pochowani moi dziadkowie, miejscem gdzie po 2014 r. zostali pochowani moi przyjaciele, miejscem gdzie spodziewam, że będę teraz chował moich bliskich, ale miejscem które jest bardzo blisko serca i którego nie potrafię pozostawić.

 

 

27.02.2022 Ks. Andrzej Lalik, wikariusz parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Mościskach, pod Lwowem. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

– Czym jest dla Księdza Ukraina?

Pierwszą ojczyzną. Ja jestem urodzony na Ukrainie, natomiast pochodzę z rodziny polskiej i mam polski obywatelstwo. Kocham i Ukrainę i Polskę. I boli mnie serce za mój kraj, bo wiem, że wojna nie prowadzi do czegoś dobrego, tylko do zniszczeń i śmierci. Czemu matki i dzieci mają płakać? Czemu mężczyźni mają ginąć na wojnie?

 

26.02.2022 Ks. Rościsław Spryniuk, dyrektor Caritas Mariupol. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

Dziś w Mariupolu jest stosunkowo spokojnie, słychać kanonadę, ale miasto nie jest ostrzeliwane. Według niepotwierdzonych informacji wojska rosyjskie posuwają się z Krymu i walczą pod Melitopolem, do Mariupola jest 190 km. to jeden lub dwa dni drogi! W sklepach, aptekach czy na stacjach benzynowych można płacić tylko gotówką! Wczoraj prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski spotkał się z przedstawicielami biznesu i wezwał ich, aby sprzedawali towary na giełdzie i nie żądali za nie gotówki, ale na razie to nie działa! Bankomaty nie wydają już gotówki! Wczoraj skończyło się paliwo do samochodów. Rząd wydał zarządzenie, że tankować będą tylko samochody wojskowe! Kończą się produkty, lekarstwa, woda i artykuły higieniczne. Nikt nie wie, co stanie się jutro ani za godzinę! Część personelu Caritas Mariupol wraz z Caritas Zaporoże została ewakuowana do Zaporoża, aby tam kontynuować pomoc humanitarną, pozostała część została w Mariupolu, aby tu pomagać. Prosimy o modlitwę za Ukrainę!

 

 

25.02.2022 Ks. Wiaczesław Gryniewicz, dyrektor Caritas Spes na Ukrainie. Dom księży pallotynów w Kijowie. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

„My się nie mieścimy w tych granicach Związku Radzieckiego, które sobie wyobraża Putin. My mamy ogromne wyczucie wolności.”

 

 

24. 02. 2022, Ks. Wiaczesław Gryniewicz SAC, dyrektor Caritas Spes na Ukrainie. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

– Jak ksiądz przeżywa tą sytuację jako kapłan i pallotyn?

Moja wspólnota pallotyńska przyjęła 37 osób większość z nich to matki z dziećmi. Tak że teraz nie mogę pójść napić się wody bo tam wszędzie śpią dzieciaki, też i w piwnicach. U nas jest wielu księży z Polski. Zastanawiają się czy wyjechać czy zostać ale większość zostaje. To jest bardzo cenne świadectwo dla naszego państwa i wdzięczność dla narodu polskiego za dzielenie się najlepszymi synami, którzy mogą być z nami w tej trudnej sytuacji.

Ja sam w 2014 roku byłem w Kijowie na Majdanie a w 2015 roku byłem kapelanem wojskowym. Niektóre rzeczy były bardzo daleko schowane, żeby nie przypominały tego strasznego czasu. Ale dziś odkopałem na przykład kamizelkę kuloodporną.

 

 

24.02.2022, Ks. Grzegorz Rapa, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Ługańsku. Rozmawiał Paweł Kęska.

 

Ksiądz spędził w Ługańsku ponad 20 lat tworząc parafię katolicką. W 2014 Ługańsk podobnie jak Donieck stał się celem ataków terrorystycznych, ostrzału, w końcu okupacji. Chciałbym księdza zapytać o to, jak wygląda życie w atmosferze długotrwałego ataku.

Przeżyliśmy to w Ługańsku. Po pewnym czasie ludzie zaczęli odróżniać rodzaje i kaliber broni. Nawet dzieci. Kiedy zaczyna się ostrzał, nikt nie wie, w którym miejscu spadnie pocisk. Wtedy ogromnym ryzykiem jest zostać na zewnątrz. Bywało, że w takiej sytuacji ludzie po kilka tygodni siedzieli w piwnicach, które często bywały ciasne. Strach było wyjść na górę, żeby iść do toalety więc mieli wiadro. Żeby jeść – trzeba było jednak wyjść. Albo szedł ochotnik albo było losowanie. Taka osoba wychodziła, szukała żywności i przynosiła ją dla wszystkich. To jest tak trudne do zniesienia, że nie chce się o tym mówić.

Kontynuując przeglądanie strony zgadzasz się na instalację plików cookies na swoim urządzeniu więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close