Warszawsko-praskie seminarium wychodzi naprzeciw rozeznającym powołanie
Kończy się Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. To czas, w którym wspólnoty kościelne oraz zgromadzenia zakonne podejmowały wiele działań, mających pomóc młodym w rozeznaniu ich życiowej drogi. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej w miniony weekend zaprosiło chętnych na 24 godziny w swoje progi.
– W tym roku cztery osoby wzięły udział w tym spotkaniu. Łącznie około 30-40 osób skorzystało z tej formy poznania rzeczywistości formacyjnej w Seminarium. Często te osoby, które brały udział w dniu otwartym, a także w rekolekcjach powołaniowych potem zgłaszają się do seminarium. W tym roku, który kończymy, na dziesięciu kandydatów, w których przyjęliśmy, siedmiu brało udział w jednej z tych form – mówi ks. Dariusz Rosłon, prefekt seminarium.
Klerycy oraz wychowawcy spotkali się także z wiernymi w sześciu parafiach diecezji warszawsko-praskiej, w ramach Niedzieli Seminaryjnej
– Przełożeni razem z alumnami jadą do konkretnych wspólnot parafialnych. Tam jest głoszone Słowo Boże, klerycy dają świadectwo swoich historii powołania. Rzeczywiście jest to cenna forma bezpośredniego kontaktu ze wspólnotami, z młodymi osobami, które mogą w ten sposób usłyszeć coś na temat seminarium, na temat rozeznania powołania – dodaje kapłan.
Jak mówi prefekt seminarium, modlitwa o powołania jest szczególnie potrzebna, zwłaszcza w obecnych czasach.
– Dzisiaj jest to konieczność, żeby rzeczywiście wychodzić naprzeciw w świecie, w którym młody człowiek, często kiedy czuję takie pragnie pojawiają się myśli o kapłaństwie, w czasach, w których nie jest to łatwe powołanie, kiedy ten obraz kapłana często jest bardzo negatywnie przedstawiany – podkreśla nasz rozmówca.
W tym roku akademickim do seminariów w całej Polsce zgłosiło się 280 kandydatów – 195 w diecezjach i 85 w zgromadzeniach zakonnych. Łącznie w Polsce do kapłaństwa przygotowuje się 1690 kleryków.
Wojciech Dudkowski