Ponad stu weteranów walk o niepodległość i osób represjonowanych za czasów PRL zebrało się na spotkaniu opłatkowym w sali konferencyjnej Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda, a odczytała go Zofia Romaszewska. Prezydent, składając życzenia, dziękował wszystkim uczestnikom walk o wolność i niepodległość Polski za wysiłek oraz poświęcenie. Prezydent napisał, że w czasach II wojny światowej i powstania antykomunistycznego, weterani podjęli nierówna walkę po to, aby marzenie Polaków o suwerenności nie tylko nie zgasło, ale aby ziściło się.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślał niezwykłe zasługi weteranów na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Powiedział, że gdyby nie ich odwaga, wytrwałość oraz determinacja nie moglibyśmy spędzać świąt w niepodległej Polsce. Jak mówił minister Kasprzyk, weteranom nie zabrakło nadziei, wiary i miłości.
Podczas uroczystości harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przekazali kombatantom Betlejemskie Światło Pokoju. Podharcmistrzyni Karolina Pstrągowska podziękowała uczestnikom walk o niepodległość i zapewniła, że harcerze będą podtrzymywać pamięć o ich wysiłku. Podkreśliła, że w tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „Światło, które daje moc” i to światło przynosi siłę do kultywowania osiągnięć weteranów.
Kombatanci z radością przyjęli podziękowania, a spotkanie było szczególnie ważne dla tych, którzy mieszkają za wschodnią granicą. Żołnierz Armii Krajowej i konspiracji antykomunistycznej pułkownik Weronika Sebastianowicz z Grodna na Białorusi powiedziała, że takie chwile są niezwykle wzruszające. Zaznaczyła, że w swoim życiu nie miała wielu szczęśliwych dni, a te wydarzenia są dla niej niezwykłą przyjemnością i dodają jej sił do walki o polskość na Kresach.
W spotkaniu wzięli udział weterani Wojska Polskiego, Armii Krajowej, członkowie podziemia antykomunistycznego, więźniowie niemieckich obozów i sowieckich łagrów, a także osoby odznaczone za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
IAR