Ponad 95 tys. nietrzeźwych kierowców na drogach
Te statystyki wciąż przerażają. W 2023 roku, w całej Polsce policja zatrzymała ponad 95 tys. nietrzeźwych kierowców. Eksperci portalu rankomat.pl sprawdzili w którym regionie kraju najczęściej można spotkać kierowcę po alkoholu.
W roku 2023, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, najwięcej zatrzymanych kierowców za jazdę po alkoholu odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim. Na 10 tysięcy mieszkańców przypadło tam ponad 35 nietrzeźwych kierowców. Na drugim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie. Tam wynik wynosi nieco mniej niż 35 pijanych kierowców na 10 tys. mieszkańców. Na trzecim miejscu niechlubnego rankingu jest województwo świętokrzyskie.
Statystycznie najmniej nietrzeźwych kierowców było w województwach małopolskim i podkarpackim. Na kolejnym miejscu jest województwo mazowieckie.
– W pierwszym kwartale ubiegłego roku policjanci na terenie garnizonu mazowieckiego zatrzymali 1268 nietrzeźwych kierowców, natomiast w pierwszym kwartale tego roku 1196 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu – informuje Rafał Jeżak z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.
Jak dodał policjant, na Mazowszu doszło też do kilku drastycznych przypadków.
– Takim najbardziej drastycznym przykładem nieodpowiedzialności za kierownicą jest przypadek 31-latka z terenu powiatu grójeckiego, który kierował samochodem mając prawie 5 promili alkoholu w organizmie. Kolejnym nieodpowiedzialnym kierowcą jest 35-latek z terenu powiatu wyszkowskiego, który jechał pijany i przewoził samochodem dwójkę dzieci w wieku 6 i 9 lat – dodał Rafał Jeżak.
W minionym roku, w województwie mazowieckim na 10 tys. mieszkańców przypadało 20 osób, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu.
Krzysztof Jędrasik