Pierwsze decyzje Komisji Weryfikacyjnej ws. afery reprywatyzacyjnej
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie wezwana jako strona na posiedzenie komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie. Poinformował o tym jej przewodniczący Patryk Jaki.
Powiedział on, że komisja ustaliła listę nieruchomości, którymi zajmie się w pierwszej kolejności. To następujące adresy: ulica Twarda 8, Twarda 10, Sienna 28, Zielna 7, Złota 17, Chmielna 50, Złota 19 i Noakowskiego 16. Komisja postanowiła też wszcząć postępowanie sprawdzające w sprawie nieruchomości przy ulicy Nabielaka 29.
Jaki poinformował, że komisja postanowiła wezwać na rozprawę w sprawie nieruchomości przy Twardej 10 prezydent Warszawy Gronkiewicz-Waltz.
Komentując zapowiedzi prezydent Warszawy, że nie stawi się przed komisją, Jaki powiedział, że Gronkiewicz-Waltz boi się wystąpienia przed tym gremium.
Przewodniczący komisji dodał, że w wymienionych przez niego nieruchomościach dokonano zabezpieczenia na księgach wieczystych, dotyczących obrotu nieruchomościami. Odpowiednie wnioski trafiły do sądu.
Powołanie komisji to pokłosie afery reprywatyzacyjnej w stolicy, która stała się głośna latem 2016 roku, po ujawnieniu przez media szczegółów sprawy wartej około stu sześćdziesięciu milionów złotych działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Na mocy decyzji ratusza z 2012 roku została ona przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców, mimo że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel – obywatel Danii.
Według szacunków między innymi Stowarzyszenia Miasto jest Nasze, liczba poszkodowanych w tak zwanej aferze reprywatyzacyjnej wynosi czterdzieści0 tysięcy osób. Resort Sprawiedliwości dodaje, że komisja dokona własnych wyliczeń, opierając się na danych prokuratury. Wyjaśnia, że obecnie prowadzonych jest ponad sto pięćdziesiąt śledztw dotyczących reprywatyzacji.
IAR