Dziś ponad 150 nowych urządzeń rozpoczęło pracę na Saskiej Kępie i Kamionku. Parkomaty będą wymieniane na nowoczesne na terenie całej warszawskiej strefy.
Jak mówi dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, Łukasz Puchalski – chcemy, żeby w stolicy występował jeden model urządzenia.
– Standaryzujemy parkomat i będziemy mieli jeden rodzaj parkomatu na całą Warszawę, oczywiście z zastrzeżeniem tego, że 40% pobiera gotówkę, natomiast pozostałe płatności są kartą, oczywiście również blikiem. Kilka miesięcy dajemy sobie na wymianę parkomatu – dodaje Łukasz Puchalski.
Nowe parkomaty zawierają spore udogodnienia dla kierowców.
– Będzie przede wszystkim dużo szybciej, dużo łatwiej i my też odchodzimy od takiej kontroli w czasie rzeczywistym. To wszystko może być zdalnie kontrolowane, to wszystko jest rozliczane zdalnie. Te bilety cyfrowe, QR-kody, skanowanie. Mam nadzieję, że w pierwszym kwartale przyszłego roku uda się ten QR-kod wgrać do telefonu. Warto pobrać pierwszy bilet tych parkometrów, zostawić go sobie, bo ten QR-kod będzie wyzwalał numer rejestracji przy każdym kolejnym parkowaniu i chęci wniesienia opłaty – podkreśla dyrektor ZDM.
To nie jedyne zmiany planowane przez Zarząd Dróg Miejskich.
– Musimy pamiętać o tym, że na pierwszy kwartał przyszłego roku planowane jest kolejne rozszerzenie strefy płatnego parkowania o pozostałą część Mokotowa. To jest blisko 6 tysięcy miejsc parkingowych. Za chwilę ruszymy z konsultacjami. Zakładam, że gdzieś na początku przyszłego roku. Tutaj zapowiadaliśmy takie badania i konsultacje na kolejnej części Mokotowa i części Włoch w rejonie lotniska. Ten proces zmian w strefie płatnego parkowania, on cały czas trwa – zaznacza Łukasz Puchalski.
Do wymiany będzie 2 tys parkomatów. ZDM planuje wymienić je w pierwszym kwartale nowego roku.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.