W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie otwarto wystawę „Leonardiana w kolekcjach polskich”. Ekspozycja poświęcona jest inspiracjom twórczością Leonarda da Vinci i wpisuje się w światowe obchody pięćsetlecia śmierci jednego z najbardziej wszechstronnych twórców.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreśla, że na wystawie znajdują się niezwykle cenne dzieła, niemal jak obraz „Zbawcy Świata” („Salvator Mundi”):
– Ten obraz, który przypomina bardzo tego „Salvatora Mundi”, słynnego sprzed roku czy dwóch, który został zakupiony do Abu Dhabi 450 milionów dolarów, jest w zasadzie obrazem porównywalnym. Ten z kolei został zakupiony przez Stanisława Kostkę Potockiego za 300 guldenów w złocie, co w dzisiejszych byłoby około 25 milionów dolarów. Więc mówimy o dziełach sztuki cennych także finansowo.
Dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Paweł Jaskanis podkreśla, że wystawa pokazuje „mit Leonarda” egzemplifikowany w polskich kolekcjach kilkudziesięcioma dziełami: obrazami, rysunkami, rycinami:
– Dzięki współpracy dziewięciu instytucji kultury, głównie narodowych bibliotek i archiwów, udało nam się zebrać to, co najcenniejsze zachowało się ze spuścizny, gigantycznej jak nam to powoli wychodzi w badaniach, polskich kolekcjonerów przełomu XVIII i XIX wieku, jeśli chodzi o malarstwo włoskie początków XVI wieku, szkoły mediolańskiej i tych wszystkich skojarzeń, które się wiążą z Leonardo Da Vinci, czyli mówię o malarstwie jego uczniów, być może jego osobistym udziale.
Zastępca dyrektora Muzeum profesor Dorota Folga-Januszewska podkreśla, że większość zachowanych do dziś w kolekcji wilanowskiej obrazów wiązanych z kręgiem Leonarda zakupił Stanisław Kostka Potocki, który doceniał znaczenie jego dzieł:
– Stanisław Kostka Potocki, który był twórcą muzeum w Wilanowie, był fascynatem, można by powiedzieć, że był leonardofilem. Przez całe życie, od najwcześniejszych lat, od 24 roku życia do śmierci, starał się kolekcjonować, zbierać, kupować dzieła które są związane z Leonardo Da Vinci i jego kręgiem, a na wystawie można zobaczyć skutki tej pasji, czyli to, jakie obrazy udało mu się kupić.
Wybrane do prezentacji obiekty – obrazy na płótnie, desce i pergaminie oraz grafiki i rysunki pochodzące z polskich kolekcji – korespondują formalnie i treściowo z obrazem „Zbawcy Świata” („Salvator Mundi”) ze zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, który jest centralnym punktem ekspozycji. Obraz został zakupiony przez Stanisława Kostkę Potockiego w latach 90. XVIII wieku. W momencie zakupu był uznawany za oryginalne dzieło Leonarda da Vinci. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności od jutra do 15 października 2020 roku.
IAR