Brak porozumienia pomiędzy rządem a episkopatem w sprawie lekcji religii. Pomimo posiedzeń rządowo-kościelnej komisji wspólnej i podkomisji do spraw nauczania religii, nie udało się wypracować wspólnej strategii – mówił w Poranku z Radiem Warszawa Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski biskup Wojciech Osial.
– Odbyły się rozmowy pomiędzy stroną Konferencji Episkopatu Polski a stroną koalicyjną rządową w sprawie lekcji religii i zabrakło porozumienia. I to bardzo boli – podkreślił.
Zdaniem biskupa lekcje religii w szkole mają wiele wymiarów, nie tylko religijne.
– Jest to bardzo ważny przedmiot, który wpisuje się w całą misję wychowawczą szkoły, pomijając już wymiar religijny – zaznaczył.
Strona kościelna nie zgadza się z proponowanymi przez rząd zmianami.
– Rząd proponuje redukcję tygodniowego wymiaru zajęć z lekcji religii z dwóch godzin do jednej i umieszczanie zajęć przed lub po zajęciach obowiązkowych – wskazał biskup.
Biskupi zaproponowali stopniowe zmiany.
– Powiedzieliśmy, że jesteśmy gotowi zredukować ilość godzin w szkole ponadpodstawowej. Oczywiście stopniowo z zachowaniem praw pracowniczych. Prosimy, żeby była lekcja etyki, żeby był obligatoryjny wybór. Jeśli uczniowie nie wybierają lekcji religii, to powinni chodzić na etykę, ponieważ wychowanie do wartości musi być – relacjonował biskup.
Jak podkreślał biskup Wojciech Osial, wszystkie zmiany dotyczące nauczania religii w szkołach muszą odbywać się w porozumieniu.
– Ustawa o systemie oświaty w artykule 12 wyraźnie mówi, że wszelkie zmiany w rozporządzeniu o organizacji lekcji religii powinny dokonywać się w porozumieniu z Kościołem katolickim, z Kościołem prawosławnym, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi – dodał.
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 27 listopada orzekł, że wprowadzane przez rząd zmiany związane z lekcjami religii są niezgodne z obowiązującymi już przepisami prawa.
Wojciech Dudkowski