24 marca 1980 roku podczas sprawowania Eucharystii w kaplicy szpitalnej w San Salvadorze, zginął zastrzelony arcybiskup Oskar Romero. Sprzeciwiał się łamaniu praw człowieka, piętnował akty niesprawiedliwości i przemocy, do których dochodziło podczas trwającej wówczas wojny domowej. Współcześnie na pamiątkę jego śmierci, tego dnia w kościele obchodzimy Dzień Misjonarzy Męczenników. Arcybiskup Oskar Romero został kanonizowany 14 października 2018 roku.
Tego dnia łączymy się duchowo ze wszystkimi, którzy oddali Bogu to co było dla nich najcenniejsze.
– Wspominamy wszystkich misjonarzy, którzy ponieśli i wciąż ponoszą śmierć za wiarę w Chrystusa, a przede wszystkim w wyniku głoszenia Dobrej Nowiny innym. Wyjeżdżając do posługi musimy liczyć się z tym, że zdrowie i życie jest narażone na różnego rodzaju zagrożenia. Świat bez względu na kontynent staje się niespokojny i to jest także udziałem tych, którzy chcą przekazywać dalej naszą wiarę – powiedział ojciec Kazimierz Szymczycha, Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Według danych podanych przez watykańską agencję Fides w minionym roku życie straciło 20 misjonarzy. Sześcioro z nich było osobami świeckimi. Wśród zamordowanych znalazł się też biskup, kapłani, kleryk i nowicjusz.
– Dla misjonarzy na całym świecie najcenniejszym darem jest modlitwa za nas, która umacnia w codziennym dziele – podsumował ojciec Kazimierz Szymczycha, Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Według Fides, od 1990 roku zginęło łącznie 1168 księży, zakonników, świeckich i biskupów. 248 z nich straciło życie podczas ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku.
Artur Chmielewski