To dziewięć dni modlitwy w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. W sobotę, 16 marca rozpoczęła się nowenna przed Dniem Świętości Życia. Ogólnopolska modlitewna „Akcja 21:20” jest prowadzona za wstawiennictwem dwóch wielkich patronów – św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W sobotę, 16 marca rozpoczęła się Nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Modlitwa pod hasłem „Akcja 21:20” jest odmawiana codziennie po Apelu Jasnogórskim, o godz. 21:20, a także po każdej Mszy świętej w parafiach. Nowennę można odmawiać też indywidualnie w dowolnym momencie dnia – informuje Konferencja Episkopatu Polski.
Aby dołączyć do nowenny, należy każdego dnia, rozpoczynając od 16 marca, odczytać intencję na dany dzień oraz odmówić „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” i dowolną modlitwę w intencji Ojczyzny, np. autorstwa ks. Piotra Skargi.
– Żyjemy w bardzo niespokojnych czasach, a aktualna sytuacja społeczna w kraju rodzi wiele pytań i niepokojów. Należą do nich m.in. postulaty mające na celu godzenie w życie osób nienarodzonych. Stąd inicjatywa narodowej nowenny i apel o modlitwę do wszystkich, którym leży na sercu prawdziwe dobro i pomyślna przyszłość naszego narodu – wyjaśnił abp Stanisław Gądecki.
Każdy może się włączyć w tę modlitwę.
– Wszyscy jesteśmy zaproszeni, by do tej modlitwy dołączyć. Arcybiskup Gądecki zachęca, by w intencji Ojczyzny modlić się słowami księdza Piotra Skargi, który już kilka wieków temu pozostawił nam wspaniałą modlitwę za Ojczyznę. Jej siła, mądrość i przesłanie pozostają ciągle aktualne – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.
Każdego dnia nowenna będzie prowadzona z innego miejsca w Polsce. 16 marca rozpoczął ją abp Wacław Depo na Jasnej Górze. 18 marca poprowadzi ją kard. Kazimierz Nycz przy grobie św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Natomiast w piątek, 22 marca odmówi ją bp Rafał Markowski przy grobie bł. ks. Popiełuszki na Żoliborzu. Na ten dzień zaprasza Paweł Kęska z Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
– To będzie dzień, kiedy jest Droga Krzyżowa ludzi prac, ogólnopolska ulicami Żoliborza. Od grobu ks. Popiełuszki. I jego krzyż z tego gromu będzie wzięty i poniesiony. I właśnie przy tym grobie o 21.20 ks. biskup Rafał Markowski będzie tą nowennę przy tym grobie odmawiał. To będzie łączność z całą Polską i łączność z Jasną Górą – mówi Paweł Kęska.
Na każdy dzień nowenny wyznaczono konkretną intencję m.in. „O pojednanie narodowe, mądrość dla rządzących i solidarność społeczną” (17 marca); „O zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski” (18 marca); „O odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz o trwałość rodzin” (19 marca), „O siłę i odwagę dla młodych w odkrywaniu wiary i życiowego powołania” (20 marca); „O światło Ducha Świętego dla Polaków, byśmy kierowali się zawsze dobrem Ojczyzny” (21 marca); „O prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej, także w mediach społecznościowych” (22 marca); „O szacunek i język dialogu w przestrzeni publicznej” (23 marca).
W ostatnim dniu nowenny – 24 marca w Narodowy Dzień Życia, a zarazem przed przypadającym 25 marca Dniem Świętości Życia, intencją modlitewną będzie pełna ochrona prawna życia dzieci nienarodzonych.
W poszczególnych dniach nowenny modlitwę prowadzą:
16 marca – abp Wacław Depo z Jasnej Góry
17 marca – abp Stanisław Gądecki z Poznania
18 marca – kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, przy grobie św. Andrzeja Boboli
19 marca – bp Wiesław Śmigiel z Torunia
20 marca – kard. Grzegorz Ryś z Łodzi
21 marca – abp Wojciech Polak z Gniezna
22 marca – bp Rafał Markowski z Warszawy, przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki
23 marca – bp Marek Szkudło z Piekar Śląskich
24 marca – bp Andrzej Czaja z Opola
Codzienna modlitwa w ramach „Akcji 21:20” jest transmitowana w Internecie.
K.J.