To poważny problem, który ciągle narasta. Depresja coraz częściej dotyka polskich seniorów. Samorząd Mazowsza realizuje programy, które mają pomóc osobom po 60. roku życia.
Częstą przyczyną depresji u seniorów jest m.in. poczucie osamotnienia, zła sytuacja materialna i problemy zdrowotne. Najtrudniejsza sytuacja jest w małych środowiskach
– Jest to problem, który narasta od wielu lat. Niestety problem dotyczy zwłaszcza środowisk małych, gdzie te choroby depresyjne są niestety bardzo uwypuklone. Osoby starsze często podlegają wykluczeniu, nie tylko dostępności do służby zdrowia, ale często nie są zdiagnozowane. Depresji my się jeszcze wstydzimy – mówi przewodniczący Rady Seniorów Województwa Mazowieckiego Tadeusz Lempkowski.
Samorząd Mazowsza uruchomił program profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla osób po 60. roku życia. Na ten cel przeznaczył ponad 2,5 mln zł.
– Co piąty mieszkaniec Mazowsza po 60. roku życia ma problem z depresją. A jeżeli jesteśmy w wieku powyżej 80. roku życia, to już połowa z nas ma problemy. Ten program badań przysiewowych to przede wszystkim pomoc nie tylko chorującym na depresję, ale zwrócenie uwagi wszystkich nas: medyków, lekarzy, geriatrów, psychologów, a także otoczenia, że to jest bardzo ważny problem – mówi Elżbieta Lanc z Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Ponadto 40 mln zł Samorząd Mazowsza przeznaczył na domy opieki medycznej dla seniorów. Obecnie jest kilkanaście takich placówek, ale będzie więcej – dodaje Elżbieta Lanc.
– Będziemy ogłaszać kolejny nabór jeszcze w tym roku dla Warszawy. Dlatego, że widzimy jak to jest ważny program. Te domy opieki medycznej to domy wsparcia dla osób w potrzebie, którzy nie muszą już być w DPS-ie czy w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Mogą 9 godzin w takim domu opieki medycznej przebywać, otrzymać opiekę, ale też medyczne wsparcie. I to bezpłatnie co też jest bardzo ważne – tłumaczy Elżbieta Lanc.
Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie od lekarza lub innego specjalisty. Świadczenia realizują m.in. warszawskie placówki:
- Centrum Zdrowia Psychicznego MINDHEATH, ul. Racławicka 27;
- Psychoklinika Oddział Warszawa Białołęka, ul. Fleminga 29;
- Psychoklinika Oddział Warszawa Bielany, ul. Heroldów 19A;
- Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna, ul. Sosnkowskiego 18;
- Przychodni Lekarskiej Zdrowa Rodzina, Filia nr 1, ul. Gen. Tadeusza Pełczyńskiego 26;
- Warszawskim Centrum Zdrowia, ul. Nowogrodzka 76.
W ramach programu samorządu województwa seniorzy można skorzystać m.in. z konsultacji ze specjalistą i sesji psychoterapeutycznych. Ponadto zaplanowano szkolenia dla lekarzy geriatrów i opiekunów osób starszych dotyczące profilaktyki depresji u seniorów.
Krzysztof Jędrasik