H. Kowalczyk: inwestycje wyrównują poziom życia na wsi i w mieście
– Warunki życia na wsi i w mieście są coraz bardziej porównywalne – mówił w „Poranku z Radiem Warszawa” wicepremier Henryk Kowalczyk. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi omawiał bieżące wyzwania swojego resortu.
W środę 14 grudnia, gościem „Poranka z Radiem Warszawa” był wicepremier, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. Polityk mówił m.in. o zapowiedziach jakie padły 11 grudnia na Zgromadzeniu Polskiej Wsi w Przysusze. Informowano tam, że zostanie opracowany nowy Kodeks rolny. Ma on uporządkować ważne przepisy dotyczące wsi.
– Ważne jest, żeby wszystkie przepisy rolne były zebrane w jednym miejscu. W ramach włączania do Kodeksu rolnego będą likwidowane poszczególne, pojedyncze ustawy. Ten Kodeks rolny będzie określał generalne zasady. Bo zdarzają się sytuację, że ktoś się sprowadza na wieś i przeszkadza mu kogut, który pieje o 5 rano, bo zakłóca ciszę nocną. Dlatego chcemy wprowadzić odpowiednie definicje. Ja podkreślam, że jak ktoś się sprowadza na wieś, to musi zaakceptować warunki, które tam są – mówił na naszej antenie Henryk Kowalczyk.
Rozwój infrastruktury i placówek oświatowych znacznie poprawia poziom życia na wsi – zaznaczył minister.
– Myślę, że bardzo duży krok uczyniliśmy w ostatnich dwóch latach. Ogromne środki finansowe przeznaczyliśmy na infrastrukturę na obszarach wiejskich, np. na budowę dróg wodociągów itp. To powoduje, że te warunki życia w mieście i na wsi są już porównywalne. Też oświata się rozwija. Powstają żłobki i przedszkola, kluby malucha. To powstaje i to jest ten element, który wyrównuje poziom życia w mieście i na wsi – dodał Henryk Kowalczyk.
W „Poranku z Radiem Warszawa”, wicepremier Henryk Kowalczyk mówił także o zaletach Krajowej Grupy Spożywczej. Podkreślił, że dzięki niej udało się m.in. uporządkować skup zbóż w tegorocznym sezonie.
– Na początku żniw, kiedy były próby wzniecenia paniki na rynku zboża, mówiono że zboże ukraińskie zalało polskie magazyny. Okazało się, że to było zupełnie przesadzone. I wtedy uruchamiając skup zbóż powiedziałem, że pszenica nie będzie skupowana taniej niż po 1400 zł i Krajowa Grupa Spożywcza taką cenę wystawiła i ta cena się utrzymywała. Oczywiście nie na wszystkich rynkach mamy możliwości działania – podkreślił Kowalczyk.
Minister dodał, że resort chce nadal rozbudowywać Krajową Grupę Spożywczą szczególnie tam, gdzie istnieje ryzyko zmów cenowych, tak jest np. na rynku owoców miękkich.
Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to największy, państwowy producent żywności w Polsce i jedyny podmiot o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa żywnościowego w kraju.
Wicepremier, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk:
Krzysztof Jędrasik