Muzeum Historii Polski powiększyło swoje zbiory w 2019 roku
Zakończenie budowy budynku i prac związanych z koncepcją wystawy stałej, a także powiększanie zbiorów pamiątek z przeszłości to najważniejsze elementy działalności Muzeum Historii Polski w kończącym się roku. Muzeum powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej.
Dyrektor placówki Robert Kostro wyjaśnia, że w tym roku udało się skończyć konstrukcję gmachu, w którym będzie mieściło się Muzeum i już zaczęły się też prace instalacyjne. W przyszłym roku rozpocznie się proces budowy dachu. Zakończyły się także prace projektowe związane z wystawą stałą, a w przyszłym roku rozpisany zostanie przetarg na wykonawcę wystawy stałej.
Dyrektor Kostro dodaje, że choć gmach dopiero powstaje, to w tym roku zbiory Muzeum znacznie się rozrosły. Pamiątki związane z historią naszego kraju pochodzą zarówno z zakupów, jak i darów.
Jedną z najciekawszych otrzymanych kolekcji jest zbiór pamiątek po Henryku Gruberze, jednej z czołowych postaci życia gospodarczego II Rzeczypospolitej, legioniście i uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, a jednocześnie człowieku, który stworzył podstawy finansów w II Rzeczypospolitej, w tym dwóch największych banków PKO i późniejszego PKO S.A.
Robert Kostro mówi, że muzeum przygotowało także kilka publikacji oraz upamiętniło jednego z najważniejszych polskich żołnierzy – generała Stanisława Maczka, dowódcę 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Powstała zarówno wystawa mobilna, która była w Warszawie, ale też wystawa w holenderskiej Bredzie, którą wyzwali polscy żołnierze dowodzeni właśnie przez generała Maczka.
Powstał też film dokumentalny o dowódcy. Nadal trwają prace nad tym, by otworzyć w przyszłym roku w Bredzie stałą wystawę poświęconą generałowi Maczkowi i żołnierzom 1. Polskiej Dywizji Pancernej.
Muzeum Historii Polski będzie jedną z największych polskich inwestycji w dziedzinie kultury. Koszt budowy placówki, która zostanie otwarta wiosną 2021 roku wyniesie 760 milionów złotych.
IAR