83 lata temu podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow
23 sierpnia 1939 r. w Moskwie podpisano pakt o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i ZSRR, w jego tajnych zapisach znajdował się nowy podział stref wpływów w Europie Środkowej. Pakt Ribbentrop-Mołotow nazywany jest także IV rozbiorem Polski.
– Pakt pozwalał III Rzeszy na rozpoczęcie wojny przeciwko Polsce bez obaw o interwencję ZSRR i ustalał nową granicę pomiędzy dwoma totalitaryzmami. Granicę, która przebiegała przez terytorium pokonanej Polski – mówiła Katarzyna Utracka, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pakt pomiędzy dwoma totalitaryzmami zakładał również współpracę gospodarczą i wymianę technologii i surowców, co było bardzo ważne dla III Rzeszy. Jak zauważa Katarzyna Utracka zapisy traktatu Ribbentrop-Mołotow były bardzo podobne do zawartego pomiędzy Niemcami a Sowietami porozumienia w Rapallo z 1922 roku. W obliczu wrogości i nieufności zachodnich Aliantów oba totalitaryzmy były skazane na współpracę. Do czasu. Zarówno Hitler jak i Stalin planowali rozpoczęcie wojny pomiędzy III Rzeszą a ZSRR.
Pakt Ribbentrop-Mołotow, jako pakt o nieagresji i współpracy, obowiązywał do 22 czerwca 1941 roku, a więc do dnia inwazji III Rzeszy na ZSRR. Jeszcze na kilka godzin przed operacją „Barbarossa” pociągi z surowcami przekraczały granicę pomiędzy ZSRR a hitlerowskimi Niemcami.
IAR