„Znak sprzeciwu” ukazuje siłę młodzieżowego buntu
Trwają prace nad filmem „Znak sprzeciwu”. Obraz ma pokazać wydarzenia z 1984 roku, jakie miały miejsce w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie. Gdy władze komunistyczne postanowiły usunąć krzyże z miejsc publicznych m.in. szkół, wówczas uczniowie placówki we Włoszczowie stanęli w ich obronie organizując strajk. To film, który ukazuje siłę młodzieżowego buntu.
Ta historia miała miejsce całkiem niedawno, bo w 1984 roku. Na szczytach władzy komunistycznej w Polsce zapadła decyzja, by z przestrzeni publicznej usunąć symbole religijne. Krzyże miały zniknąć z urzędów, szkół i zakładów pracy. Wtedy stało się coś, czego nikt się nie spodziewał. Młodzież ze szkoły we Włoszczowie pokazała co robić, gdy próbuje się zniszczyć najważniejsze wartości. Kiedy starsi – wydawałoby się, bardziej odpowiedzialni – woleli się zdystansować, przemilczeć i przeczekać, młodzi stanęli na wysokości zadania – piszą twórcy filmu.
Akcja obrazu skupia się na liderce buntu Alicji Groszek.
– Kiedy ja czytałam po raz pierwszy ten scenariusz i wiedziałam, że on jest na bazie wydarzeń historycznych, ale jest fabularyzowany, to brałam rzeczy, które nie wiedziałam jeszcze wtedy, że się naprawdę wydarzyły, jako te podkoloryzowane. I potem dopiero twórcy tego scenariusza uświadomili mi, że tak było naprawdę. I ja nie mogłam w to uwierzyć, że takie rzeczy się działy – mówi grająca główną bohaterkę Sara Lityńska.
W filmie „Znak sprzeciwu” wystąpi m.in. Rafał Zawierucha. Aktor zagra sanitariusza wspierającego młodzież podczas strajku.
– Postać jest niezwykle złożona, a jest to postać historyczna przede wszystkim. On był swego rodzaju autorytetem też dla nich. Oni go znali, oni patrzyli na niego, widzieli, że mogą się do niego w totalnej otwartości zwrócić o pomoc i otrzymają absolutnie w stu procentach odpowiedź prawdziwą, bez żadnego mydlenia oczu. To są cechy, które dzisiaj też są ważne – mówi Rafał Zawierucha.
Reżyserem filmu „Znak sprzeciwu” jest Mateusz Olszewski. Produkcja powstaje dzięki wsparciu darczyńców.
Więcej informacji na stronie: znaksprzeciwu.pl
Krzysztof Jędrasik