Zmiany dla użytkowników hulajnóg elektrycznych
Miasto podpisało porozumienie z pięcioma operatorami hulajnóg elektrycznych. Dotyczy współpracy i zasad korzystania z tych pojazdów. W ramach porozumienia powstaną nowe miejsca parkingowe dla hulajnóg elektrycznych i miejsca, gdzie dozwolona prędkość będzie niższa niż ta określona w ustawie.
– Hulajnogi będzie można zostawiać w miejscach stojaków rowerowych, których w stolicy jest kilkanaście tysięcy. Dodatkowo, specjalne strefy postojów dla e-hulajnóg pokaże aplikacja. Do marca pracownicy Zarządu Dróg Miejskich będą je wyznaczać. Za dostęp do tej infrastruktury operatorzy będą płacić, w zależności od ilości pojazdów wystawionych w mieście – mówi rzecznik ZDM, Jakub Dybalski.
Za nieprzestrzeganie zasad dotyczących parkowania grozi mandat od straży miejskiej. Pojazdy pozostawione w nielegalnych miejscach są usuwane na koszt właściciela – za 123 złote. Ponadto, dla poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego – zarówno pieszych, jak i użytkowników hulajnóg – operatorzy zgodzili się na fabryczne ograniczenie prędkości e-hulajnóg do 12 km/h.
– Takie ograniczenie będzie obowiązywało w tych miejscach, w których natężenie ruchu pieszych jest największe i nie ma infrastruktury rowerowej. Chodzi tu o Bulwary Wiślane i Trakt Królewski – dodaje Jakub Dybalski.
Wprowadzone zmiany dotyczą zarówno hulajnóg, jak i rowerów. Oznacza to, że w pewne miejsca nie wolno nimi wjeżdżać. Zakaz dotyczy Starego Miasta ze względu na duże zagęszczenie pieszych. Wjeżdżać nie można również do Łazienek Królewskich i do Ogrodu Krasińskich. W tych miejscach operatorzy zobowiązali się do maksymalnego ograniczenia dostępu do tych obszarów.
Jakub Panak