1 listopada Polacy odwiedzą groby swoich bliskich w ramach obchodów Dnia Wszystkich Świętych. Chociaż to wyjątkowy czas zadumy i modlitwy to ma też drugie oblicze. Każdego roku na cmentarzach pojawia się około 300 milionów zniczy, co w konsekwencji generuje tony plastikowych i szklanych odpadów.
Odpowiedzią na to jest inicjatywa Caritas Laudato si’ pod hasłem „Mniej śmieci – więcej pamięci”.
– Skupmy się na tym co naprawdę ważne – apeluje Iwona Łobasiuk z Caritas Polska, koordynator Działu Laudato si’.
– My zachęcamy do tego, żeby te święta przeżyć w takiej zadumie,wspominając zmarłych, modląc się o nich, wspominając ich. Myślę, że czasem nasze młodsze pokolenie może już nie pamiętać na przykład dziadków. Tego co dobrego wnieśli w nasze życie. To chwila na zadumę i przypomnienie, jaką dla nas byli oni wartością. To jest bardzo cenne, bo pamięć o nas żyje tak długo, jak długo żyją bliscy, którzy nas wspominają, wracają do wspólnych chwil. Nadchodzący okres to okazja do zatrzymania się w codziennym pędzie – dodaje.
Na stronie laudatosi.caritas.pl znalazły się artykuły z pomysłami na własnoręcznie wykonane ozdoby na groby bliskich. Proponowane formy są ekologiczne i estetyczne.
– Żeby te święta przeżyć też trochę w duchu ekologicznym, bo rzeczywiście stawiamy bardzo dużo zniczy plastikowych, dużo kwiatów plastikowych i z dekoracją naszych grobów. Natomiast czasem zapominamy o tym efekcie ubocznym, że jak wychodzimy z cmentarza, zostają stosy śmieci – wyjaśnia Iwona Łobasiuk.
Zmianę warto rozpocząć od siebie i swoich rodzin.
– Moja mama,ciocia, do tej pory kupowały zrobione wianki, a teraz dzięki temu, że trochę mają więcej czasu, zyskały większą wiedzę i świadomość ekologiczną, wcześniej zbierają suszone kwiaty, jarzębinę i same tworzą wieńce, więc ja patrząc na swoją rodzinę, widzę, że jest postęp, że my rzeczywiście o tym myślimy i rozważniej podchodzimy do tego święta – podsumowuje Iwona Łobasiuk z Caritas Polska, koordynator Działu Laudato si’.
Wśród proponowanych działań, organizatorzy akcji „Mniej śmieci – więcej pamięci”, wskazują zamianę plastikowych zniczy na ekologiczne, wykonane z naturalnych materiałów, skupienie na duchowej sferze Dnia Wszystkich Świętych czy tworzenie parafialnych „zniczodzielni”.
Artur Chmielewski