W wieku 90 lat zmarł Zdzisław Najder, działacz opozycji antykomunistycznej, były dyrektor polskiej sekcji Radia Wolna Europa, znawca twórczości Josepha Conrada. Informację o śmierci przekazał jego syn.
Zdzisław Najder, absolwent filozofii oraz historii literatury na Uniwersytecie Warszawskim, pracował m. in. w Instytucie badań Literackich PAN, wykładał na Columbia University i Yale.
W 1976 roku założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe, w 1980 przystąpił do NSZZ „Solidarność”.
Gdy wprowadzono w Polsce stan wojenny, przebywał w Oksfordzie i nie zdecydował się na powrót do kraju. Został dyrektorem polskiej sekcji Radia Wolna Europa. W komunistycznej Polsce wojskowy sąd nieprawomocnym wyrokiem skazał go w 1983 roku na karę śmierci za rzekome szpiegostwo na rzecz USA, został pozbawiony praw publicznych i konfiskatę mienia.
W uzasadnieniu napisano: „Obiektywnie stwierdzić należy, że nie ma dowodów na to, że oskarżony Najder współpracował z wywiadem amerykańskim od 25 lat, choć praktycznie nie jest to wykluczone”. Po uprawomocnieniu się wyroku przewodniczący Rady Państwa Henryk Jabłoński nie skorzystał z prawa łaski. Skazanemu odebrano polskie obywatelstwo. Wyrok został uchylony w 1989 roku.
Zdzisław Najder był dyrektorem Rozgłośni Polskiej RWE w latach 1982-1987. Wyrok śmierci wydany na niego przez władze PRL uchylono w 1989 roku.
Po upadku komunizmu Zdzisław Najder powrócił do Polski. Był doradcą Lecha Wałęsy i Jana Olszewskiego. W latach 1990-1991 przewodniczył Komitetowi Obywatelskiemu przy Przewodniczącym „Solidarności” Lechu Wałęsie. Historyk literatury, ceniony znawca twórczości Josepha Conrada, był inicjatorem publikacji „Węzły pamięci niepodległej Polski”. Pełni funkcję prezesa Klubu Weimarskiego w Warszawie.
IAR