
W 2015 roku VI Liceum imienia Tadeusza Reytana w Warszawie obchodzi 110. rocznicę istnienia. Z okazji tego jubileuszu w sobotę 30 maja odbędą się uroczyste obchody, w ramach których zaplanowano także Zjazd oraz Bal Absolwentów.
Liceum Reytana to szkoła z tradycjami, słynąca z wysokiego poziomu nauczania, zakorzeniona w Warszawie, od wielu lat kształcąca inteligencję. Szkoła niepokorna, jak jej nauczyciele oraz absolwenci, stojąca na straży wartości patriotycznych.
Zjazd Absolwentów z okazji 110. rocznicy istnienia liceum będzie miał miejsce w gmachu szkoły przy ulicy Wiktorskiej 30/32. Wszyscy goście zostaną podzieleni na roczniki i w gronie rówieśników będą mogli powspominać wspólnie spędzony w murach Reytana czas. Wieczorem w Centrum Prasowym Foksal w Domu Dziennikarza przy ulicy Foksal 3/5 odbędzie się zaś Bal Absolwentów.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.reytaniacy.pl oraz na profilu na Facebook’u – Reytaniacy.
Rejestracja na zjazd oraz bal dostępna jest poprzez stronę internetową www.reytaniacy.pl/110lecie. Członkowie stowarzyszenia pełnią również dyżury w każdy piątek w godzinach 17.30-19.00 w budynku szkoły przy ulicy Wiktorskiej 30/32,w trakcie których można zapisać się osobiście.
Liceum imienia Tadeusza Reytana jest jednym z najstarszych i najlepszych liceów w Warszawie, o tradycjach sięgających 1905 roku. Szkoła szybko stała się jedną z najbardziej cenionych w całej Warszawie dzięki wysokiemu poziomowi nauczania. Warto też dodać, że była to jedna z niewielu placówek edukacyjnych, do których przyjmowano uczniów niezależnie od pochodzenia i majętności.
To w Reytanie w 1911 roku powstała I Warszawska Drużyna Harcerska, słynna „Czarna Jedynka” imienia Romualda Traugutta. Jest to najstarsza warszawska drużyna harcerska. Delegacja drużyny, jako jedna z trzech w Polsce, wzięła czynny udział w zlocie skautów w Birmingham w 1913 r. Drużyna reaktywowana 23 lutego 1957 podtrzymywała wiele tradycji skautingu międzynarodowego.
Od 1 września 1953 roku dyrektorem szkoły został Stanisław Wojciechowski, który doprowadził w 1958 roku do przeniesienia Reytana do nowego gmachu przy ulicy Wiktorskiej 30/32.
Męskie liceum zmieniło swoje oblicze na przełomie lat 1963 i 1964, kiedy to w budynku przy Wiktorskiej zaczęły uczyć się dziewczęta. Powstała wtedy I Warszawska Drużyna Harcerek.
Sprzeciw nauczycieli i uczniów wobec sytuacji politycznej w latach 70-tych XX wieku oraz działalność opozycyjna grona pedagogicznego spowodowały, że Reytan był pod szczególnym nadzorem Służby Bezpieczeństwa. W okresie stanu wojennego wielu nauczycieli zostało internowanych a część z nich powróciła do pracy w szkole przy Wiktorskiej dopiero w 1989 roku.
Na początku lat 90-tych z inicjatywy Piotra Sikorskiego zostało założone Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół VI L.O. im. T. Reytana w Warszawie, a także zorganizowany został pierwszy Zjazd Absolwentów. W roku 2005 szkoła obchodziła stulecie istnienia i z tej okazji, z inicjatywy drugiego zarządu stowarzyszenia, zorganizowany został Zjazd Absolwentów, w którym uczestniczyło ponad 3500 osób, z ponad sześćdziesięciu państw świata.
Od kilkunastu lat 28 października, w dniu imienin Tadeusza, obchodzony jest w Reytanie Dzień Patrona. Kontynuowane są także tradycje Święta Szkoły (obchodzonego 21 kwietnia na pamiątkę sprzeciwu Reytana), wigilie klasowe oraz Msze Reytaniackie u świętego Michała.
W okresie 110 lat istnienia Liceum Reytana ukończyło kilkanaście tysięcy absolwentów. Wszyscy oni oraz nauczyciele i pracownicy szkoły tworzą „Rodzinę Reytaniacką”, do której należą między innymi: Anna Komorowska, Janusz Onyszkiewicz, Andrzej Zoll, Marcin Święcicki, Krzysztof Ziemiec, Jerzy Zelnik, Andrzej Rosiewicz, Mateusz Damięcki, Ludwik Dorn, Adam Ferency i Janusz Zaorski.
Ponad stuletnia historia liceum Reytana obfituje w wiele trudnych wydarzeń, związanych z historią Polski, szczególnie zaś Warszawy. Pomimo przeszkód, z jakimi musiała zmierzyć się szkoła, liceum przetrwało i nieustannie kształci kolejne pokolenia młodych, niepokornych, ciekawych świata absolwentów.
Radio Warszawa sprawuje patronat nad tym wydarzeniem.
fot. organizatorzy