Zajęcia z edukacji zdrowotnej oraz programy profilaktyki dla dzieci i młodzieży w ramach programu „Zdrowy Uczeń”. W tym roku Warszawa przeznaczy na ten cel prawie 12 mln zł. Dzięki temu w placówkach prowadzone są warsztaty edukacyjne, ale również badania przesiewowe słuchu, pomiary ciśnienia tętniczego oraz bezpłatne szczepienia przeciw grypie i HPV.
Warszawski program „Zdrowy Uczeń” rozpoczął się w 2006 r. a jego adresatami są dzieci i młodzież ze szkół publicznych, podstawowych i ponadpodstawowych, których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa oraz z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Głównym celem programu jest zdobywanie przez uczniów wiedzy dotyczącej profilaktyki zdrowia podczas z spotkań z pielęgniarkami szkolnymi, lekarzami, dietetykami i położnymi.
– Styl życia ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Dlatego już od kilkunastu lat Warszawa organizuje w szkołach zajęcia, podczas których uczymy jak prawidłowo się odżywiać, dbać o higienę, przeciwdziałać chorobom zakaźnym i metabolicznym. W ramach programu „Zdrowy Uczeń” dzieci i młodzież dowiadują się również jak udzielać pierwszej pomocy oraz jak ważna jest aktywność fizyczna. Z tegorocznej edycji programu może skorzystać blisko 200 tys. dzieci i młodzieży – mówi Jakub Leduchowski ze stołecznego ratusza.
Warszawa finansuje również bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców między 12. a 13. rokiem życia.
– Wirus HPV jest główną przyczyną raka szyjki macicy oraz wielu innych groźnych nowotworów i chorób. Szczepionka przeciw wirusowi HPV zalecana jest przez Polskie Towarzystwa Medyczne. W ramach miejskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zachorowań na grypę, można bezpłatnie zaszczepić dzieci od 6 do 60 miesiąca życia w 55 przychodniach na terenie miasta. W przypadku dzieci szczepionych przeciw grypie po raz pierwszy w życiu, podawane są dwie dawki szczepionki i obie są finansowane z programu.
Przed wykonaniem szczepienia niezbędna jest konsultacja lekarska w celu wykluczenia przeciwwskazań. Badanie lekarskie wykonuje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Jakub Panak