Instytut Myśli Schumana już po raz 5 organizuje wydarzenie „Wigilia bez granic”. W tym roku, pomimo pandemii koronawirusa, formuła jest inna niż w poprzednich latach, jednak idea pozostaje ta sama.
Projekt realizowany w tym roku w formule online jest kolejną wersją „Wigilii bez Granic”, którą Instytut Myśli Schumana prowadzi już od kilku lat. Polega na budowaniu relacji między Polakami a cudzoziemcami, studiującymi lub pracującymi w Polsce. Te relacje, dobre i osobiste, mają pomagać cudzoziemcom poznać polską kulturę, tradycję, religię i pozwolić stać się świadomymi członkami naszego społeczeństwa.
Rzecznik prasowy Instytutu Małgorzata Jaroszek podkreśla, że jest to wyjątkowa okazja, aby tradycyjny pusty talerz przy stole wypełnić obecnością drugiego człowieka. Mówi także, że niektóre znajomości zawarte podczas poprzednich edycji przetrwały do dziś.
– Zapraszamy polskie rodziny, by spędziły czas Wigilii lub Świąt Bożego Narodzenia z obcokrajowcem mieszkającym w Polsce, który na co dzień mieszka w Polsce. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa przenosimy nasze spotkania do Internetu, ale pomimo to jest to świetna okazja, by wykorzystać czas wolny w pracy czy na uczelni i podzielić się polską tradycją z osobą pochodzącą z innego kraju. Na Wigilię bez granic online są zaproszeni wszyscy cudzoziemcy niezależnie z jakiego kraju pochodzą, jakiego są wyznania czy też jaki mają status majątkowy – mówi rzecznik.
Możemy spotkać się z gościem bez konieczności wychodzenia z domu.
– To bardzo ważne szczególnie w obecnym czasie, kiedy doświadczamy izolacji wynikającej ze strachu przed zachorowaniem na Covid-19, a dzięki temu wydarzeniu możemy spotkać się z człowiekiem, poznać osoby nawet z najodleglejszych stron świata. A to wszystko bez wychodzenia z domu, przy ekranie swojego urządzenia, z całą rodziną obok – dodaje.
Aby wziąć udział w „Wigilii bez granic” należy zgłosić swoją rodzinę poprzez internetowy formularz, a następnie czekać na odpowiedź wolontariusza, który przydzieli cudzoziemca do spotkania.
Instytut Myśli Schumana włącza się w dzieło, które zapoczątkował Sługa Boży Robert Schuman – twórca Wspólnoty Narodów Europy, poprzedniczki obecnej Unii Europejskiej. Organizacja podejmuje rolę integrowania różnych podmiotów społecznych i wszystkich ludzi dobrej woli, którym zależy, aby na wzór Roberta Schumana tworzyć, budować, realizować i wprowadzać jedność, solidarność oraz pokój.
Więcej szczegółowych informacji oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej wigiliabezgranic.com.
Więcej o Instytucie Myśli Schumana na stronie http://www.IMSchuman.com
Karolina Stachacz