Zakończył się 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu
„Trzeźwość broni godności narodowej i godności każdej osoby, jest szczególnym darem dla tych, którzy o nią walczą” – zaznaczył członek Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych oraz Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Łomżyńskiej ks. Tomasz Wilga. W polskim Kościele katolickim zakończył się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
Wydarzenie obchodzone jest od 1968 r. Jak powiedział ks. Tomasz Wilga, naród polski doświadczał rozpijania.
– Traktowano Polskę, jako naród, który ma pracować, a żeby tak było to najlepiej go rozpić, żeby nie myślał. Tak działa alkohol na naszą świadomość – mówił duchowny.
Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu były słowa „Trzeźwością pokonywać kryzys”. Miały one zwrócić uwagę na tych, którzy ze względu na czas pandemii, z bezradności i bólu sięgają po alkohol.
– Alkohol niszczy to, co jest istotne w życiu człowieka i nie pomoże nam przezwyciężyć tego kryzysu, w którym jesteśmy. Tylko trzeźwość może nas do tego prowadzić – zaznaczył ks. Wilga.
Członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyjaśnił, że alkohol ma wpływ na życie duchowe człowieka.
– Jeśli inicjacja alkoholowa następuje wcześniej, to nawet pojedyncze sięgnięcie po kieliszek ma wpływ duchowy na dziecko. Oczywiście, jeśli rodzina otacza to dziecko miłością, to nie można mówić, że ten jeden raz będzie bardzo mocno wpływał na to życie duchowe. Natomiast dla osób, które wchodzą w uzależnienie coraz bardziej, prowadzi to do pewnych zniechęceń, a jednocześnie zatracenia więzi z osobowym Bogiem. Następuje przewartościowanie tego, kto i co jest najważniejsze w moim życiu. Alkohol staje na pierwszym miejscu i w pewnych momentach można o nim mówić, że jest bożkiem tych, którzy są uzależnieni – powiedział.
Obchody Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu zawsze rozpoczynają się w ostatnią niedzielę przed Środą Popielcową. Miesiącem trzeźwości, w którym Kościół katolicki w Polsce zachęca wiernych do całkowitej abstynencji od alkoholu i narkotyków, jest sierpień. Corocznie od 1981 r. odbywają się też pielgrzymki na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej Narodu Polskiego.
Agata Pniewska