
Dziwidło olbrzymie zakwitnie niebawem w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Roślina występuje naturalnie jedynie na wyspie Sumatra, gdzie rośnie w wilgotnym równikowym lesie. Kwiatostan może osiągać do trzech metrów wysokości i około 1,5 metra szerokości.
Mówi Piotr Dobrzyński, kurator kolekcji roślin szklarniowych Ogrodu Botanicznego UW:
– Jesteśmy tym szczęśliwym ogrodem botanicznym w Polsce, który ma roślinę zdolną do kwitnienia i okazuje się , że po czterech latach zakwita drugi raz. W Polsce są dwa ogrody botaniczne, które posiadają tę roślinę zdolną do kwitnienia, właśnie Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jak wyjaśnia ekspert, cykl życia Dziwidła olbrzymiego dzieli się na trzy etapy.
Jak wielki jest ten kwiat?
– Jednym z etapów jest okres wegetacyjny, czyli wytworzenie dużego liścia, mającego wysokość około nawet 5-6 metrów, szerokości 3-5 metrów. To też wszystko jest uzależnione od tego, jakiej wielkości jest organ podziemny. Organem podziemnym jest bulwa, która po okresie wegetacyjnym traci liść i wchodzi w stan spoczynku i leżakuje – tłumaczy .
Po okresie „leżakowania” roślina wydaje pąk .
– Albo jest to pąk liściowy, albo pąk kwiatostanowy. I po czterech latach, przy sprzyjających warunkach uprawy i pielęgnacji przez naszych ogrodników i przy moich wskazówkach, udało się doprowadzić do kolejnego kwitnienia tej rośliny – dodaje .
Jaki wydaje zapach?
Zapach rośliny po zakwitnięciu przypomina woń zepsutego mięsa, to jednak nie koniec zaskoczeń – wymienia Piotr Dobrzyński.

fot.A.Chmielewski
– Kolor tej pochwy kwiatostanowej jest charakterystyczny dla zwabienia zapylaczy, które są związane z rozwojem swojego cyklu życiowego w psującym się mięsie. Czyli ma kolor czerwonego mięsa. Wracając do kolby kwiatostanowej, to jest też jest strategia zwabiania zapylaczy w nocy. Bo roślina pochodzi z Sumatry, w lesie tropikalnym w nocy na Sumatrze jest dosyć ciemno. Więc poza zapachem kolba kwiatostanowa jest przez roślinę podgrzewana – kontynuuje kurator.
Przygotowujemy się na moment zakwitnięcia Dziwidła olbrzymiego w naszym ogrodzie, przyroda może nas zaskoczyć – wskazuje naukowiec.
Kiedy warszawskie dziwidło zakwitnie?
-Z prostych matematycznych wyliczeń, jakie mi się udało zrobić, wynika , że w okolicach 4-10 sierpnia. Ale wszystko jest tak naprawdę uzależnione od temperatury. Już wiem na dzień dzisiejszy, że mimo, że dzisiaj jest chłodno, to i tak w ciągu doby kolba kwiatostanowa urosła 7 cm. Więc też do końca temperatura, nie ma większego znaczenia. Teraz jest dość intensywny przyrost tej kolby kwiatostanowej. Bądźmy gotowi!
Gdzie będzie można je zobaczyć?
Jak zapowiada Piotr Dobrzyński, spektakl natury rozpocznie się nocą, dlatego w momencie zakwitu odwiedzający mogą skorzystać ze specjalnej oferty nocnych odwiedzin w Ogrodzie Botanicznym UW. Jednocześnie w ciągu dwóch dni w mediach społecznościowych instytucji rozpocznie się transmisja na żywo, ukazująca proces.
A.C.