Mimo różnicy wieku byli bardzo bliscy duchowo. 12 września w Warszawie odbędzie się uroczysta beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej.
Prymas Tysiąclecia i założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach dobrze się znali i współpracowali ze sobą. Już w czerwcu 1942 roku, Stefan Wyszyński został kapelanem Zakładu dla Niewidomych. Tę funkcję pełnił do 1945 roku.
To był czas owocnej współpracy z Różą Czacką.
– Oni byli bardzo powiązani też w czasie okupacji. Bo kard. był kapelanem dla zakonnic, ale także kapelanem dla partyzantki działającej w Puszczy Kampinoskiej. Mimo, że kard. Wyszyński miał Choszczówkę, to Laski były dla niego tym miejscem, gdzie często przyjeżdżał – mówi Wiesława Dłubak–Bełdycka.
Matka Róża Czacka była 25 lat starsza od kard. Wyszyńskiego. Zmarła w 1961 roku w opinii świętości. Została pochowana w Laskach. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył sam kardynał Wyszyński.
– Z Laskami był bardzo zżyty przez osobę Różę. kiedy Matka Czacka zmarła to właśnie kard Wyszyński prowadził uroczystości pogrzebowe, wygłaszał mowę pożegnalną i charakteryzował Różę. także oni byli sobie bliscy duchowo mimo, że dzieliła ich różnica wieku. Róża była 25 lat starsza – dodaje Wiesława Dłubak–Bełdycka.
Uroczysta beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej odbędzie się 12 września na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
W ramach przygotowań do tego wydarzenia, przez całe wakacje na naszej antenie będziemy emitować cykl specjalnych audycji m.in: „Czas to miłość. ABC społecznej krucjaty miłości” oraz „Prymas Tysiąclecia, dlaczego błogosławiony?”. Zapraszamy.
Krzysztof Jędrasik