XXIV Ogólnopolski Dzień Judaizmu. Znamy program obchodów
To będzie czas refleksji na temat obecnych doświadczeń ludzkości. 17 stycznia w Kościele katolickim w Polsce będziemy obchodzić XXIV Ogólnopolski Dzień Judaizmu. Współorganizatorem tegorocznych wydarzeń w stolicy jest Diecezja Warszawsko-Praska.
Obchody rozpocznie konferencja prasowa w czwartek 14 stycznia w Akademiku Praskim przy ul. Floriańskiej 3a. Wezmą w niej udział: Naczelny Rabin w Polsce – Michael Schudrich, bp Romuald Kamiński oraz bp Rafał Markowski.
Hasło tegorocznego Dnia Judaizmu oparte jest na słowach z Księgi Powtórzonego Prawa i nawiązuje do wydarzeń ostatnich miesięcy naznaczonych pandemią.
– „Oto kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście”. Będzie to próba głębokiej refleksji na temat tego, co przeżywamy w tej chwili. Pandemia, kryzysy, obawa o życie własne i o życie bliskich – mówi bp Markowski.
W programie obchodów jest m.in.: modlitwa na Cmentarzu Żydowskim na Bródnie, Nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego oraz koncert pod tytułem: „Dla moich braci i sióstr”.
Ze względu na obostrzenia sanitarne w spotkaniach nie będzie można uczestniczyć osobiście. Wszystkie wydarzenia będą jednak transmitowane w telewizji SalveNET – kliknij.
Do wspólnego przeżywania tych wydarzeń online zaprasza bp Rafał Markowski.
– Zapraszam bardzo serdecznie wszystkich do uczestnictwa i śledzenia tych wydarzeń. Oczywiście jest wszystko dostosowane do warunków, w jakich żyjemy, a więc nie ma możliwości bezpośredniego uczestnictwa, ale jest świat wirtualny i mamy możliwość online. Telewizja Diecezji Warszawsko-Praskiej Salve Net stwarza możliwość, aby będąc w domu śledzić te wydarzenia i w nich uczestniczyć. Serdecznie zapraszam – dodał bp Rafał Markowski.
Program obchodów w Diecezji Warszawsko-Praskiej
Udział możliwy jedynie w formie online:
14.01.2021 r. godz. 12:00 – Konferencja prasowa z udziałem Michaela Schudricha – Naczelnego Rabina w Polsce, bp. Romualda Kamińskiego – Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz bp. Rafała Markowskiego – Przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Prowadzenie konferencji – ks. Leszek Gęsiak SJ – Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Transmisja konferencji na żywo na YouTube na kanale Salve Net. Udział dziennikarzy foto i video jedynie po wcześniejszej akredytacji (liczba akredytacji ograniczona ze względów sanitarno-epidemiologicznych). Wnioski prosimy przesyłać na adres Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski – [email protected].
17.01.2021 r. godz. 10:00 – Modlitwa na Cmentarzu Żydowskim na Bródnie z udziałem rabina Michaela Schudricha, bp. Romualda Kamińskiego oraz bp. Rafała Markowskiego.
17.01.2021 r. godz. 16:00 – Nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego – Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej. Komentarze do I czytania z Pwt 30, 15-20: ze strony żydowskiej Rabin Stas Wojciechowicz, ze strony katolickiej prof. Jan Grosfeld. Transmisja na żywo na YouTube na kanale Salve Net.
17.01.2021 r. godz. 17:00 – Koncert pod tytułem „Dla moich braci i sióstr” (parafraza Ps. 122,8) w wykonaniu zespołu Symchy Kellera. Transmisja na żywo na YouTube na kanale Salve Net.
19.01.2021 r. godz.12:00 – Sympozjum poświęcone hasłu Dnia Judaizmu: „Życie i śmierć. Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30,15). Transmisja na żywo na YouTube na kanale Salve Net.
Prelegenci:
Michael Schudrich – Naczelny Rabin w Polsce, tytuł wystąpienia: „Życie i śmierć w tradycji żydowskiej na czas pandemii”,
prof. dr hab. n. med. Andrzej Friedman – pracownik naukowy WUM, tytuł wystąpienia: „Sens walki z umieraniem – perspektywa lekarza”, ks. dr hab. B. Adamczewski – pracownik naukowy UKSW, tytuł wystąpienia: 'Życie i śmierć u początków Tory”
,
dr hab. Barbara Strzałkowska – pracownik naukowy UKSW, tytuł wystąpienia: „I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana. (Rz 14,8). Chrześcijańska refleksja doby pandemii”.
Krzysztof Jędrasik