Wzgórze Tumskie w Płocku jednym z „Cudów Polski 2024”
Łączy piękno przyrody z historią miasta. Wzgórze Tumskie w Płocku znalazło się w gronie zwycięzców plebiscytu „Cuda Polski 2024”. W konkursie organizowanym przez „National Geographic” internauci wybrali po jednym miejscu z każdego województwa.
Znamy wyniki plebiscytu „Cuda Polski 2024”. Laureatów z każdego województwa, tak jak w poprzednim roku, wyłonili czytelnicy „National Geographic” w głosowaniu internetowym. W tym roku o zwycięstwo ubiegało się 48 niezwykłych, a czasem zupełnie nieznanych miejsc z całego kraju. W ich poszukiwaniu pomogły regionalne organizacje turystyczne, lokalni przewodnicy i sami mieszkańcy.
W gronie tegorocznych laureatów plebiscytu jest m.in.: Wzgórze Tumskie w Płocku, które wygrało w województwie mazowieckim. O walorach tego miejsca, specjalnie dla Radia Warszawa, mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
– Tutaj, na wysokim wzgórzu został wzniesiony gród obronny. I najlepiej od tego miejsca warto zacząć zwiedzać Płock. Jest tu piękna panorama rozciągająca się na szeroką rzeką. Do tego mamy pięknie wyremontowane nabrzeże z takim spacerowym molo, jedynym też tego rodzaju w Europie na dzikiej rzece – mówi Andrzej Nowakowski.
Odwiedzając Wzgórze Tumskie dotykamy historii w otoczeniu piękna przyrody – dodaje prezydent.
– Po drodze spotkamy Katedrę, dom w którym urodził się i mieszkał Władysław Broniewski, także kościół św. Dominika ufundowany przez Księcia Konrada Mazowieckiego. Dużą część wzgórza zajmuje także Stary Rynek z kamienicami. Nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce, gdzie z jednej strony można podziwiać przyrodę, a z drugiej strony dotykać historii Polski – dodał Andrzej Nowakowski.
W tegorocznej edycji plebiscytu oddano łącznie rekordową liczbę ponad 258 tys. głosów.
W gronie laureatów „Cuda Polski 2024” z każdego województwa są także:
Dolnośląskie – Twierdza Srebrna Góra;
Kujawsko-Pomorskie – Pałace w Ostromecku;
Lubelskie – Chełmskie Podziemia Kredowe;
Lubuskie – Park Dworski w Iłowej;
Łódzkie – Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej;
Małopolskie – Zamek w Muszynie;
Mazowieckie – Wzgórze Tumskie w Płocku;
Opolskie – Fabryka Robotów w Mosznej;
Podkarpackie – Zamek w Łańcucie;
Podlaskie – Prawosławny skit w Odrynkach;
Pomorskie – Bory Tucholskie;
Śląskie – Bielsko-Biała;
Świętokrzyskie – Muzeum Archeologiczne w Wiślicy;
Warmińsko-Mazurskie – Lidzbark Warmiński;
Wielkopolskie – Pyzdry;
Zachodniopomorskie – Darłowo.
Krzysztof Jędrasik