
To ukazanie wojny polsko-bolszewickiej jako konfliktu, mającego znamiona wojny cywilizacyjnej. W setną rocznicę bitwy warszawskiej Instytut Pamięci Narodowej w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie zainaugurował wystawę „Wojna światów 1920 r.”.
Wystawa została objęta patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.
– Bolszewicka Rosja negowała naszą kulturę i społeczeństwo oraz wszystkie nasze podstawowe wartości – mówił Tomasz Łabuszewski, twórca wystawy.
– Nowy świat chciał zniszczyć naszą cywilizację i na jej gruzach zbudować utopię. Utopia ta przez 100 lat niewoliła narody, nie cofnęła się przed zbrodnią i kłamstwem – powiedział Jarosław Szarek, prezes IPN-u.
Ekspozycja składa się z pięciu części: „Wojna cywilizacji”, „Europa w ogniu”, „Realni sojusznicy i neutralni wrogowie”, „Historia bitwy” oraz „Dorobek dwudziestolecia międzywojennego”.
Wystawa zakłada wielopłaszczyznowe spojrzenie na charakter konfliktu, zagrożenia oraz konsekwencje, a także na znaczenie zwycięstwa Polski dla Europy i całego świata.
Wystawę można oglądać do 15 września w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtynki „Przystanku Historia” na ulicy Marszałkowskiej 21/25.
Greta Laura Sulik