W katedrze warszawsko-praskiej odprawiono Mszę świętą w intencji beatyfikacji Stanisławy Leszczyńskiej. Położna osadzona w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau pomogła w porodzie około 3 tys. dzieci. Jej postawa była wielkim świadectwem o godności i wartość każdego ludzkiego życia – mówił podczas Eucharystii bp Romuald Kamiński.
Stanisława Leszczyńska urodziła się 8 maja 1896 w Łodzi. Cała jej rodzina została aresztowana w nocy z 19 na 20 lutego 1943 roku. Stanisałwa trafiła wówczas do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Jako położna zasłynęła heroiczną postawą wobec współwięźniarek. W KL Birkenau pracowała aż do momentu wyswobodzenia obozu przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku. W tym czasie, sprzeciwiając się wyraźnym rozkazom władz obozowych, przyjęła około 3000 porodów.
11 marca 2024 roku minęła 50. rocznica śmierci tej wyjątkowej położnej. Z tej okazji niedzielnej (17.03.) Eucharystii w katedrze warszawsko-praskiej przewodniczył ordynariusz diecezji biskup Romuald Kamiński.
– Obchodzimy 50. rocznicę śmierci Służebnicy Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, która okazała się niezwykłą bohaterką jako położna, w czasie wojny. A w marcu zakończył się etap diecezjalny procesu prowadzącego do podjęcia stosownych działania ku jej beatyfikacji – mówił biskup.
Postawa Stanisławy Leszczyńskiej w obozie Auschwitz-Birkenau świadczy o wartości każdego życia – dodał w homilii biskup Romuald Kamiński.
– Młoda położna z ogromną determinacją odnalazła swoje miejsce w tym piekle na ziemi, jak to mówią i przyjęła na świat około 3 tysięcy dzieci. Prawie wszystkie potem zostały zabite, ale w oczach Bożych trochę inaczej to się liczy. Ona jednak podjęła ten wielki wysiłek, by konkretnej matce dać tę radość urodzenia dziecka i przytulenia go […] Ale ponad wymiarami ludzkimi trzeba dopatrywać się tej niezwykłości postawy i heroizmu – mówił bp Kamiński.
Poniżej cała homilia bpa Romualda Kamińskiego:
11 marca 2024 roku oficjalnie zamknięto etap procesu beatyfikacyjnego Stanisławy Leszczyńskiej w archidiecezji łódzkiej. W ramach badań przesłuchano 56 świadków, m.in. współwięźniarki z obozu koncentracyjnego.
Krzysztof Jędrasik