Wspólna modlitwa i spotkanie środowiska medycznego
To wieloletnia tradycja, a jednocześnie okazja do spotkania i wspólnej modlitwy. W przededniu wspomnienia liturgicznego świętego Łukasza Ewangelisty, w katedrze warszawsko -praskiej ksiądz biskup Romuald Kamiński przewodniczył mszy świętej dla środowiska medycznego. Z tej okazji do stolicy przybyli przedstawiciele wielu specjalizacji z całego kraju.
Biskup Romuald Kamiński, pełniący z ramienia Komisji Episkopatu Polski funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, podkreślał w homilii szczególne powołanie i misję przedstawicieli służby zdrowia.
– Pragniemy dzisiaj uwielbić Boga za dar powołania do tego, aby służyć człowiekowi będącemu w szczególnej potrzebie, człowiekowi złożonemu chorobą, niemocnemu, nieradzącemu sobie, często też załamanemu. Doświadczenie i historia mówią, że to powołanie jest bardzo ważne – wskazał biskup.
Hierarcha dodał, że zadaniem środowiska medycznego jest ewangeliczna otwartość wobec wszystkich potrzebujących pomocy.
– Jaki błąd jest w XXI wieku popełniany? Czekam, że ktoś do nas przyjdzie i powie, pomocy potrzebuję. To nie jest ten kierunek. Pan Jezus i Jego uczniowie szli na drogi innych ludzi i szukali – wyjaśniał zgromadzonym biskup Romuald Kamiński.
Spotkania, które organizuje ksiądz biskup Romuald Kamiński to piękne, wzruszające chwile dla nas wszystkich i umocnienie w poczuciu, że służba bliźniemu to wielka odpowiedzialność i radość. To również szansa spotkania osób, z którymi współpracowaliśmy – wyjaśnia Barbara Jakszuk, farmaceutka.
– Integracja środowiska, bo tu są lekarze, farmaceuci, pielęgniarki, służba medyczna, w ogóle wszystkie kategorie. I to bardzo buduje jakąś wspólnotę, bo w końcu my wszyscy razem służymy temu pacjentowi. Kochamy pacjentów. Ja jestem farmaceutką, ale zawsze byłam oddana swojemu powołaniu, kocham ludzi i staram się im pomóc – dodała uczestniczka spotkania.
To z naszej wiary i poczucia misji, płynie wiele cech, potrzebnych w niesieniu pomocy – wskazała doktor Ewa Strzemecka, lekarz okulista.
Na zaproszenie księdza biskupa Kamińskiego nie mogłam nie odpowiedzieć, dlatego przybyłam tu dziś z Częstochowy – mówiła Anna Kaptacz, specjalistka pielęgniarskiej opieki paliatywnej, działająca w Zarządzie Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich.
Po mszy świętej w podziemiach katedry warszawsko – praskiej odbyła się druga część spotkania. O oprawę muzyczną zadbała młodzieżowa orkiestra, wykonując pieśni religijne. Nie zabrakło też przestrzeni do rozmów i wymiany doświadczeń.
Tekst i zdjęcia Artur Chmielewski