
Doktor Katarzyna Jachimowicz, Leszek Mądzik, Stanisław Grygiel i Wspólnota ewangelizacyjna „Mocni w Duchu” – zostali laureatami nagród Totus Tuus, przyznawanych przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Nagrodę specjalną otrzymał Carl Anderson – Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba.
Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczono podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie. Honorowane nimi są osoby i instytucje, które „inspirując się nauczaniem świętego Jana Pawła II w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości”.
W kategorii „Promocja godności człowieka” nagrodzono doktor Katarzynę Jachimowicz, „za świadectwo obrony życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci oraz prawa do klauzuli sumienia”. Właśnie z powodu jej stosowania lekarka rodzinna z Norwegii została w 2015 roku zwolniona z pracy. Przypomniała o wadze tej regulacji prawnej.
– Kiedy zaczyna się likwidować ją, jest to niebezpieczny sygnał, bo jest to pewnego rodzaju wentyl moralny. Gdy system nie przestrzega wartości chrześcijańskich, klauzula sumienia jest ostatnim bastionem, by powiedzieć o prawdach Bożych i o tym w czym stoimy– mówiła.
W 2020 roku doktor Jachimowicz zakończyła specjalizację z psychiatrii. Obecnie pracuje w poradni psychiatrycznej w Kongsbergu.
W dziedzinie propagowania nauczania Świętego Jana Pawła II Totusa otrzymał profesor Stanisław Grygiel, uczeń i przyjaciel Jana Pawła II, filozof, specjalista w zakresie studiów nad rodziną. Wspominał, że razem zanurzyli się w szukaniu Boga, prawdy o człowieku i dobra.
– On był moim mistrzem, a potem było to wzajemne dopytywanie się o prawdę rzeczywistości, wspólne patrzenie w jednym kierunku. Tak jak każdy człowiek jest ukierunkowany w akcie stworzenia do pana Boga, a tu na ziemi do tej osoby, z którą Bóg chce, by do końca swych dni żył, a więc myśl o małżeństwie i rodzinie – zaznaczył profesor.
Profesora nagrodzono „za twórczość naukową i publicystyczną poświęconą myśli Jana Pawła II i współtworzenie światowych ośrodków naukowych teologii ciała, małżeństwa i rodziny”. Stanisław Grygiel od 1981 roku wykładał antropologię filozoficzną w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, przez ponad 20 lat wykładał filozofię człowieka w Papieskim Instytucie im. Jana Pawła II w Waszyngtonie.
Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej nagrodę Totus Tuus otrzymał Leszek Mądzik. Artysta został uhonorowany „za prowadzenie ludzi poza to co widzialne i tymczasowe, poprzez tworzenie sztuki będącej świadectwem chrześcijańskiej nadziei wobec najważniejszych pytań egzystencjalnych i metafizycznych człowieka”. Laureat, założyciel działającej od ponad 50 lat Sceny Plastycznej KUL jest reżyserem, scenografem, plastykiem, wykładowcą.
Nagrodę Totus Tuus medialny im. Bp. Jana Chrapka przyznano wspólnocie ewangelizacyjnej „Mocni w Duchu”. Kapituła nagrodziła ją „za działalność ewangelizacyjną z wykorzystaniem telewizji i mediów społecznościowych łączących pasję i profesjonalizm z charyzmatem i osobistą formacją”. Wspólnota prowadzi rekolekcje, koncerty, warsztaty, nagrywa płyty i głosi konferencje.
Nagrodę specjalną Totus Tuus otrzymał Carl Albert Anderson. Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba został uhonorowany „za promocję osoby świętego Jana Pawła II oraz wiarygodne wcielanie w życie na arenie międzynarodowej głoszonych przez niego wartości”.
Jak mówi Rycerze Kolumba wiele zawdzięczają naukom Jana Pawła II.
– Na przykład jego naukom o rodzinie, ochronie życia, odpowiedzialności za budowanie kultury życia i cywilizacji miłości. Dla młodych stworzył Światowe Dni Młodzieży, które zjednoczyły wielu ludzi z różnych stron świata. Znam wielu wieli księży i wiele zakonnic, których Jan Paweł II zainspirował do tej drogi. Dziś wciąż papież jest dla nich ważny. Są dziś pokoleniem Jana Pawła II – mówił.
Carl A. Anderson sprawował funkcję Najwyższego Rycerza od 2000 do 2021 roku. Pracował też w gabinecie prezydenta Stanów Zjednoczonych, był również członkiem Komisji Praw Obywatelskich Stanów Zjednoczonych.
Nagrody Totus Tuus przyznawane są tradycyjnie z okazji Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony jest 10 października.
IAR