Wojewoda tłumaczy, dlaczego unieważnił uchwałę krajobrazową
– Mam pewność, że treść i sposób przyjęcia tej uchwały były niezgodne z przepisami prawa – mówił w „Rundzie Pytań Radia Warszawa” wojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł o uchwale krajobrazowej Rady Warszawy. Wojewoda postanowił ją unieważnić.
Konstanty Radziwiłł wskazuje między innymi na brak ponownego wyłożenia projektu do publicznego wglądu po wprowadzeniu licznych zmian w uchwale.
– Uchwała nie jest uzgodniona, a to nakazują przepisy, z wojewódzkim mazowieckim konserwatorem zabytków, który wprost mówi, że niektóre przepisy tej uchwały w wersji, która została przyjęta w ogóle nie były poddane konsultacji, a niektóre mogą być wręcz szkodliwe dla warszawskich zabytków – mówił wojewoda mazowiecki i dodaje również, że uchwała nie została poddana konsultacji osobom, które mogą być zainteresowane jej treścią, a tego wymagają przepisy.
Jak twierdzi wojewoda, poddawany konsultacjom został projekt uchwały w wersji zupełnie innej niż ta, która została przyjęta przed Radę Warszawy i na tej podstawie należało stwierdzić jej nieważność.
Wojewoda zaznacza również, że ta uchwała faworyzuje spółkę należącą do Agory, która jest właścicielem między innymi Gazety Wyborczej.
– Ta uchwała wprowadza pośrednio stan monopolu, przede wszystkim na wiatach przystankowych, który doprowadzi do tego, że firma AMS, która sprzedaje reklamy na przystankach będzie jedyną firmą, która w ogóle będzie miała prawo wywieszania reklamy w Warszawie, a firma AMS jest z tej samej grupy co Gazeta Wyborcza.
Wojewoda zaznacza, że taka uchwała, która zrobi porządek z reklamami w Warszawie jest bardzo potrzebna, ale musi być ona przyjęta w sposób zgodny z punktu widzenia prawa.
Rozmowa Piotra Otrębskiego z Konstantym Radziwiłłem:
Bartosz Święciński