To ma być uśmiech Warszawy. Centrum stolicy ma tętnić życiem i być atrakcyjne przez cały rok. Prezydent Rafał Trzaskowski zaprezentował wizję zmian, które mają być zrealizowane w samym sercu miasta.
Chodzi o teren wokół Pałacu Kultury i Nauki oraz pobliskie ulice takie jak: Marszałkowska, Aleja Jana Pawła II czy rondo Czterdziestolatka.
W najbliższych latach, centrum ma stać się bardziej przystępne dla mieszkańców.
– Całe centrum będzie się zmieniało na naszych oczach. Będzie dużo bardziej dostępne dla mieszkańców. Zaczynamy od bardzo wielu inwestycji zwłaszcza w otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki. Chcemy wprowadzić dwa przejścia dla pieszych na ulicy Marszałkowskiej, na wysokości ulicy Widok i ulicy Nowogrodzkiej, już w przyszłym roku – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.
Celem jest tchnięcie życia w przestrzeń kluczowych arterii centrum. Mają być one wypełnione sklepami, restauracjami, kawiarniami i zielenią.
Nowa wizja ma połączyć już istniejące obiekty w spójną sieć.
– To jest wizja, która rzeczywiście dotyczy całego rejonu centralnego naszego miasta: Marszałkowska, Aleje Jerozolimskie, czy „Uśmiech Warszawy”. I ona składa się z bardzo wielu projektów, które częściowo już były w trakcie, częściowo są dopiero planowane. I które mają na celu połączenie takich miejsc, które już działają całkiem dobrze w jedną spójną sieć – mówi dyrektor stołecznego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Marlena Happach.
Zmiany w centrum Warszawy rozpoczną się już w przyszłym roku. Ruszą wówczas inwestycje na ulicach i placach tak zwanego „Uśmiechu Warszawy”: od ulicy Mokotowskiej przez plac Trzech Krzyży, Bracką, Plac Pięciu Rogów, Szpitalną, Plac Powstańców Warszawy, aż do ulicy Świętokrzyskiej.
Zmiany tworzące nowe centrum stolicy mają potrwać ponad 4 lata.
Wypowiedź prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego:
Wypowiedź dyrektor stołecznego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Marleny Happach:
Krzysztof Jędrasik