„Wierzę w Kościół Chrystusowy” to hasło tegorocznej Warszawsko-Praskiej Pielgrzymki Pieszej
40. Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę ruszy 5 sierpnia.
Trasa, którą przebędą pielgrzymi liczy 315 kilometrów.
– Ta pielgrzymka rozwija się i nieco zmienia. Początkowo była organizowana dla Kościelnej Służby Porządkowej „Totus Tuus” i rodzin. Służba swój rodowód rozpoczyna od wezwania skierowanego do mężczyzn przez prymasa Stefana Wyszyńskiego do zabezpieczenia ładu i porządku w czasie I pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny w roku 1979. Z czasem to duchowe i fizyczne wydarzenie stało się dziełem całej naszej diecezji – mówi dyrektor Pielgrzymki, ksiądz Dariusz Bala.
Jak podkreśla organizator, co roku w Pielgrzymce uczestniczy wiele osób w różnym wieku i z odmiennych środowisk, które łączy Chrystus.
– Hasło tegorocznej Pielgrzymki odwołuje się do motta tego roku duszpasterskiego czyli „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Każdego dnia zastanawiamy się nad znaczeniem tematów związanych z tym hasłem. Zadamy sobie wiele pytań. Co to jest Kościół? Jaki jest Kościół? Co to znaczy, że jest jeden, powszechny i apostolski? Będziemy też zastanawiać się nad tym jak troszczyć się o wspólnotę i uczestniczyć w niej w życiu codziennym – dodaje ksiądz Dariusz Bala.
O swoich spostrzeżeniach i świadectwach będą mówić nie tylko księża ale i osoby świeckie uczestniczące we wspólnej wędrówce. Zapisy pątników odbywają się w parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie-Witolinie. Najstarsza opisana pielgrzymka, której celem była Częstochowa odbyła się w 1626 roku. Wówczas mieszkańcy Gliwic wyruszyli podziękować Maryi za uratowanie miasta podczas wojny trzydziestoletniej.
Artur Chmielewski