Wielkopostne Kościoły Stacyjne w diecezjach warszawskich
Od najbliższej środy będzie można indywidualnie nawiedzać świątynie i uczestniczyć w specjalnych nabożeństwach wspólnotowych w wyznaczonych kościołach na terenie miasta Warszawy. Każdy z nich będzie „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu. Liturgia stacyjna potrwa do Niedzieli Palmowej włącznie i będzie swego rodzaju przygotowaniem do Triduum Paschalnego.
Praktyka Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych nawiązuje do tradycji rzymskiej z przełomu IV i V w. W poszczególne dni Wielkiego Postu wierni spotykali się każdego dnia w innym kościele na specjalnej liturgii. Była ona wyrazem wspólnotowego przeżywania tego czasu i znakiem wiary dla całego miasta.
Warszawska liturgia stacyjna Wielkiego Postu celebrowana jest od 2015 r. Jak powiedział dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Warszawsko-Praskiej ks. dr Maciej Radzikowski, łączy ona prace duszpasterskie obydwóch diecezji.
– W tym roku już po raz 7. będziemy mieli okazję odwiedzać kościoły, które są ustanawiane jako stacje. To szczególne miejsce modlitwy, refleksji pasyjnej. W ciągu dnia kościół jest otwarty, wierni mają możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu, są też odprawiane nabożeństwa pasyjne: drogi krzyżowe, część gorzkich żali. Jest też okazja do sakramentu pokuty i pojednania, co w obecnym czasie pandemii stwarza możliwość godnego przeżycia tego sakramentu – podkreślił ks. dr Maciej Radzikowski.
Warszawska liturgia stacyjna rozpocznie się w Środę Popielcową w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy Św. o godz. 20:00 będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Poniżej szczegółowy grafik świątyń, które uczestniczą w inicjatywie.
Agata Pniewska