
Instytut Pamięci Narodowej zachęca do uczczenia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie w oknie dzisiaj o 19.30 symbolicznej świeczki. Akcja „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do apelu, jaki po wprowadzeniu stanu wojennego w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wystosował prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan. Wezwał on Amerykanów do wystawienia w oknach domów świec na znak solidarności z ciemiężonymi Polakami.
Dyrektor Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Marek Wierzbicki mówił, że przyłączenie się do akcji będzie gestem hołdu wobec tych, którzy walczyli o idee „Solidarności”.
– Często poświęcali oni swoje zdrowie, niektórzy nawet życie, często doświadczali różnego rodzaju represji, szykan ze strony reżimu komunistycznego. Drugi powód, dla którego powinniśmy zapalić to Światło Wolności, to jest pamięć o dokonaniach ruchu „Solidarności” który w sierpniu 1980 roku stworzył jakby nową jakość w życiu i społecznym, politycznym – wyjaśnił historyk.
Profesor Marek Wierzbicki przypomniał, że wprowadzenie stanu wojennego zniszczyło ruch, który miał doniosłe idee.
– Solidarność była ruchem bez przemocy, ale ruchem, który równocześnie żądał zmiany politycznej wobec władzy komunistycznej, zmiany, która miałaby spowodować poszerzenie zakresu wolności i demokracji w Polsce. Dlatego myślę, że takie Światełko byłoby również gestem w stronę samego ruchu „Solidarności” i wyrazem szacunku dla jego dokonań – dodał dyrektor Biura Badań Historycznych IPN.
Do akcji można przyłączyć się, poprzez wystawienie w oknie zapalonej świeczki albo wirtualnie wchodząc na profile społecznościowe Instytutu Pamięci Narodowej i na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Symboliczne światło pamięci zostanie też zapalone o 19.30 przy krzyżu papieskim na Placu Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości weźmie udział prezydent Andrzej Duda.
IAR