Wernisaż wystawy „Dziesięć znaków” w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
To dziesięć cudów, opisanych w Ewangelii wg św. Mateusza. W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego otwarto wystawę „Dziesięć znaków”.
Wybrane fragmenty z Ewangelii wg św. Mateusza w malarskiej interpretacji Artura Wąsowskiego z objaśnieniami dr Doroty Lekkiej będzie można oglądać do 30 stycznia 2023 roku.
– To szczególna wystawa. W cyklu obrazów Dziesięć znaków Artur Wąsowski próbuje ukazać prezentowane wydarzenia w wielu wymiarach czasowych, skupiając się zawsze na kulminacyjnym momencie uzdrowieńczego spotkania w danej historii, na jego paschalnym charakterze, na „tu i teraz”. Dlatego widzimy na przykład moment dotknięcia, wyrzucenia złych duchów czy odzyskiwania wzroku, a równocześnie możemy dostrzec doświadczenie początkowe danej historii oraz jego zakończenie. Obrazy ukazują moment przemiany. Do każdego znaku będzie objasnienie dr Doroty Lekkiej, która jest pomysłodawczynią tego projektu – mówi rzecznik Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Andrzej Arseniuk.
Wystawa znajduje się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Motywem przewodnim cyklu stały się nici, które z jednej strony krępują, związują i zniewalają, a z drugiej strony stwarzają szansę spotkania, bo stają się łącznikiem między człowiekiem a Bogiem. Stanowią w omawianych obrazach zarówno przekleństwo, jak i wybawienie. Są to nici zniewolenia, choroby, nałogu, które stają się w pewnym momencie nićmi wiary i nadziei prowadzącymi do zawiązania nowej relacji, która – jak to lubi mówić artysta – zawiązuje nić miłości. Wprowadzają novum, choć nie usuwają wszystkich egzystencjalnych ciężarów. W cyklu ukazany został ten dualny charakter znaku i wolność odbiorcy w odnalezieniu się w nim we właściwym sobie momencie.
Jakub Panak