Watykan opublikował program pielgrzymki papieża Franciszka. Celem najdłuższej podróży w dotychczasowym pontyfikacie będzie Azja i Oceania. Ojciec Święty ma odwiedzić Indonezję, Papuę – Nową Gwineę oraz Singapur i Timor Wschodni. Z wyjątkiem ostatniego kraju, wszędzie tam dokąd uda się Ojciec Święty, chrześcijanie stanowią mniejszość.
– To będzie czterdziesta piąta podróż apostolska papieża. Z punktu widzenia Watykanu, można powiedzieć, że jest to niemal wyprawa na krańce świata. Wielkie wyzwanie zdrowotne dla samego Franciszka, wymagające od niego wiele siły. Jednocześnie w ramach organizacji podróży Watykan czekają problemy logistyczne, które należy rozwiązać – powiedział reporterowi Radia Warszawa ojciec Stanisław Tasiemski.
Ojciec Święty odbędzie trzy spotkania z młodymi, w tym uczniami Scholas Occurentes, dziećmi ulicy żyjącymi w stolicy Papui – Nowej Gwinei oraz niepełnosprawnymi najmłodszymi w Timorze Wschodnim. Singapur stanie się miejscem gdzie Franciszek przyjmie osoby starsze i chore. Zgodnie z dotychczasowym zwyczajem poświęci też czas dla misjonarzy działających na odwiedzanych przez niego terenach. Pielgrzymka będzie stanowiła także przekrój poziomu życia mieszkańców poszczególnych krajów. Dla przykładu, najbogatszym z nich jest Singapur, który osiąga najwyższy światowy wskaźnik PKB na mieszkańca. Ogromny kontrast stanowi natomiast Timor Wschodni, gdzie poniżej granicy ubóstwa żyje 40 procent populacji.
– Właściwie możemy powiedzieć, że to dzieło, które realizuje papież Franciszek, wpisuje się cały czas w plan jego pontyfikatu. Kolejna podróż ma więc wciąż znaczenie budowania braterstwa ludzi różnych religii i kultur – wyjaśnia dominikanin, ojciec Stanisław Tasiemski.
W sumie podczas podróży papież przemierzy samolotem niemal 51 tysięcy kilometrów, z czego trzy rejsy międzynarodowe oraz dwa loty wewnątrz krajów. Początek pielgrzymki zaplanowano na 2 września. Po jednodniowym odpoczynku , Franciszek ma wyruszyć do Port Moresby.
Artur Chmielewski