2025 ogłoszony Rokiem Jubileuszowym będzie obfitował w wiele wydarzeń ważnych dla Kościoła w Polsce i na świecie. Wierni mogą w tym czasie uzyskać odpust, którego warunki są opisane w dekrecie wydanym przez Penitencjarię Apostolską.
– Istotnym wydarzeniem, które odbędzie się w tym roku, jest 60. rocznica Orędzia Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich. 18 listopada 1965 roku w Rzymie polscy biskupi wystosowali list do biskupów niemieckich, który stał się symbolem pojednania narodu polskiego i niemieckiego po II wojnie światowej – podkreślił w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak.
2 kwietnia przypada natomiast rocznica śmierci świętego Jana Pawła II.
– To dobra okazja, aby na nowo powrócić do nauczania papieża Polaka, które przecież, wciąż tak żywe i aktualne, może stać się dla nas kierunkowskazem w obliczu wyzwań dzisiejszych czasów – wskazał ksiądz Leszek Gęsiak.
Duchowny zaznaczył, że wspólnota wiernych w kraju i na świecie będzie przeżywać uroczystości beatyfikacyjne i kanonizacje. 24 maja w Poznaniu chwały ołtarzy dostąpi sługa Boży ksiądz Stanisław Streich, który zmarł śmiercią męczeńską, zastrzelony przez komunistę 27 lutego 1938 roku.
– Nie będzie to jednak jedyna taka uroczystość w Polsce i na świecie. 31 maja w Braniewie odbędzie się beatyfikacja piętnastu sióstr ze zgromadzenia świętej Katarzyny zamordowanych przez sowieckich żołnierzy w 1945 roku. Papież Franciszek dokona także kanonizacji błogosławionego Pier Giorgia Frassatiego oraz błogosławionego Carlo Acutisa, którzy pomimo swojego młodego wieku prowadzili życie prawdziwie oddane służbie Bogu i ludziom – podsumował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Ksiądz Leszek Gęsiak wspomniał również w komunikacie o przypadających w tym roku obchodach 100 – lecia powstania archidiecezji katowickiej i gdańskiej. W związku z jubileuszami 401. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się w Katowicach, natomiast 402. Zebranie Plenarne KEP zaplanowano w Gdańsku.
Jednocześnie kapłan nawiązał do przypadającej 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau. Jak stwierdził, to szczególne miejsce męczeństwa polskiego duchowieństwa. W grupie około 3 tysięcy uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich, około 1773 osoby pochodziły z Polski.
Artur Chmielewski