Przez 10 dni przeszli ponad 300 kilometrów. Warszawscy pielgrzymi 14 sierpnia dotarli na Jasna Górę. Trasę zakończyła w sobotę zarówno Pielgrzymka Warszawsko-Praska jak i Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna.
14 sierpnia przed godziną 13 stołeczni pątnicy doszli do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie wspólnie z pielgrzymami z innych diecezji uczestniczyli we Mszy świętej na Wałach Jasnogórskich. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Liturgię koncelebrował biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski. Natomiast homilię do pątników wygłosił arcybiskup lubelski Stanisław Budzik.
Duchowny mówił o potrzebie odczytywania ciągle na nowo przesłania obrazu z Jasnej Góry.
– Wpatrujemy się w obraz jasnogórski, odczytujemy treść jego przesłania, które zawsze jest takie samo, a jednak wciąż nowe. Przesłanie na nowe czasy, na nowe wyzwania, na nowe pokolenia. Wpatrujemy się w dwa przedstawione na nim oblicza. Oczyma wiary próbujemy uchwycić wpisane w obraz misterium Syna i Jego Matki – mówił duchowny.
Wizerunek Jasnogórski ukazuje nam Chrystusa jako drogę naszego życia – podkreślił abp Budzik.
– Maryja na obrazie ukazuje nam Syna, który spoczywa na jej lewym ramieniu. Nie trzyma Go jednak spiętym ramieniem jak gdyby Go chciała mieć tylko i wyłącznie dla siebie. Trzyma Go tak, aby Go nam pokazać, aby się Nim z nami dzielić. Z nami, którzy do Niej przychodzimy. Jest jeszcze druga prawa dłoń wskazująca na drogę, która jest Chrystus – tłumaczył arcybiskup.
Większość pielgrzymów, którzy dotarli pieszo do Częstochowy 15 sierpnia będzie uczestniczyć w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Poniżej cała homilia abp. Stanisława Budzika wygłoszona na Jasnej Górze 14.08.2021:
Krzysztof Jędrasik