Konkurs Warszawa w kwiatach trwa do końca czerwca. Chęć udziału mogą zgłosić osoby tworzące wszelkie ogrodnicze formy, niezależnie od przestrzeni. Tegoroczna edycja jest 41 w długiej historii inicjatywy. Początki konkursu sięgają przedwojennych rządów zasłużonego prezydenta Warszawy, Stefana Starzyńskiego.
– Możemy stwierdzić, że już wtedy mieszkańcy stolicy wspólnie dbali o zazielenienie stolicy. Namawiano osoby dorosłe, ale także dzieci do wspólnych nasadzeń drzew. Niektóre z nich do dziś rosną w poszczególnych dzielnicach. Rozdawano też sadzonki kwiatów, które ozdabiały okolice kamienic. Jak widać ta tradycja jest dość długa. Zachęcamy do udziału w tegorocznej edycji – mówi Karolina Kwiecień – Łukaszewska z Zarządu Zieleni.
Jak dodała przedstawicielka Zarządu Zieleni, działania promujące uprawę roślin i kwiatów na terenie miasta są prowadzone przez cały rok. Cykl zajęć i warsztatów odbywa się między innymi w Pawilonie Kultury Kamień.
– Zasiewamy ziarenko i myślimy sobie, że naprawdę udaje nam się „zarazić” tą pasją do ogrodnictwa. Później to wszystko kiełkuje pięknymi widokami na terenie miasta i ilością zgłoszeń do konkursu. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą, którą dla państwa przygotowujemy – dodaje Karolina Kwiecień – Łukaszewska z Zarządu Zieleni.
Organizatorzy przyznają, że na docenienie mają szansę wszyscy ci, którzy rozwijają swoją pasję do ogrodnictwa, w przestrzeni balkonu, tarasu czy nawet na parapetach mieszkania. Wśród kategorii znalazła się również przeznaczona dla lokali usługowych i budynków użyteczności publicznej.
– W zgłoszeniu do konkursu „Warszawa w kwiatach” należy zawrzeć najważniejsze informacje. Wśród nich nazwy roślin, zdjęcia aranżacji naszej przestrzeni oraz opisy zastosowanych metod ogrodniczych – wyjaśnia Karolina Kwiecień – Łukaszewska.
Ogłoszenie wyników nastąpi we wrześniu. Laureaci otrzymają nagrody w postaci narzędzi ogrodniczych, bonów na specjalistyczne webinary oraz szansę pokazania swoich zielonych przestrzeni szerszemu gronu odbiorców.
Artur Chmielewski