Mimo pandemii niosą pomoc potrzebującym. Miasto stołeczne Warszawa poszukuje nowych wolontariuszy do wspierania seniorów i osób niesamodzielnych.
Stolica od lat zachęca mieszkańców do zaangażowania się w bezinteresowną pomoc innym. Działania miasta w tym zakresie skupia projekt „Ochotnicy warszawscy”.
– W tym trudnym czasie wolontariusze nie rezygnują ze swoich aktywności, z których szereg jest realizowanych w formie online jako e-wolontariat. Z taką propozycją zaangażowania zwracamy się głównie do osób młodych, ale nie tylko. Na miejskim portalu: ochotnicy.waw.pl można wyszukać propozycje wolontariatu spośród wielu różnorodnych działań, akcji oraz możliwości stałego zaangażowania – mówi rzecznik stołecznego ratusza, Karolina Gałecka.
Wolontariuszem może zostać osoba w każdym wieku.
– Wolontariat cieszy się zainteresowaniem dorosłych i seniorów, ale najchętniej podejmowany jest przez osoby młode. Co istotne – żeby zostać wolontariuszem nie trzeba być pełnoletnim, a w wielu miejscach od wolontariuszy nie są wymagane żadne specjalne kompetencje, wykształcenie czy doświadczenie. Dla nastolatków wolontariat to często szansa na realizację własnych pasji i poznanie ciekawych ludzi. To podczas wolontariatu młode osoby mają możliwość odkrywania nowych zainteresowań i zdobywania doświadczeń przydatnych w późniejszej ścieżce zawodowej – dodaje Karolina Gałecka.
Od początku trwania pandemii, m.in.: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” prowadzi akcję wolontariacką „Dbam o Seniora”. Jej celem jest dostarczanie obiadów starszym osobom, które na co dzień korzystają ze stołówki ośrodka, lecz obecnie – ze względu na epidemię i stan zdrowia – pozostają w domach.
Wszelkie szczegóły na temat wolontariatu w Warszawie dostępne są na stronie: ochotnicy.waw.pl
Krzysztof Jędrasik