Recykling wody w Warszawie trwa już od pięciu lat. Proces polega na wykorzystaniu wody z pływalni na terenie stolicy do mycia nawierzchni na terenie miasta. Przynajmniej raz w tygodniu Zarząd Oczyszczania Miasta realizuje mycie łącznie 1300 kilometrów dróg i torowisk.
– Takie przerwy ze względów technicznych są na pływaniach organizowane. Wtedy to pływalnie muszą opróżnić basen, a woda zamiast trafić do kanalizacji jest przepompowywana do zmywarek, które od razu z terenu pływalni ruszają do pracy i rozpoczynają mycie jezdni. Pora, kiedy zarząd oczyszczania miasta pobiera wodę z basenu jest zsynchronizowana z terminem przerwy technicznej na pływalniach i trwa zwykle od czerwca do września – mówi Zofia Kłyk z Zarządu Oczyszczania Miasta.
Ze względów bezpieczeństwa do wykonywania prac na ulicach Warszawy, wykorzystywana jest woda, z której ulotniły się preparaty chemiczne używane w basenach. Oznacza to, że jest bezpieczna dla ludzi, środowiska i mytych nawierzchni.
– Recykling wody, jako bezcennego surowca, jest bardzo ważny z punktu widzenia ekologii. W ciągu pięciu lat trwania naszej akcji, pobraliśmy w sumie ponad 11 milionów litrów wody, która wystarczyła na zatankowanie ponad tysiąca zmywarek – wyjaśnia Zofia Kłyk.
Pierwsza akcja wykorzystania wody basenowej do oczyszczania nawierzchni, odbyła się z udziałem praskiej pływalni.
– Została zrealizowana w 2020 roku, kiedy ze względów epidemicznych nie można było korzystać z pływalni. Wtedy zrodził się taki pomysł. Woda zamiast trafić do kanalizacji została wykorzystana podobnie do porządków w mieście. Zarząd Oczyszczania Miasta obrał wodę po raz pierwszy z ośrodka na Pradze Północ – wspomina Zofia Kłyk z Zarządu Oczyszczania Miasta.
W tym roku w ramach recyklingu, wykorzystano 2,5 miliona litrów wody.
Artur Chmielewski