Walka ze stereotypami płciowymi na uczelniach technicznych

Dziewczyny na politechniki i Dziewczyny do ścisłych – to dwie kampanie, których celem jest walka ze stereotypami płciowymi na uczelniach technicznych.
Choć na wszystkich uczelniach w Polsce 58% studentów to kobiety, to na uczelniach technicznych ta proporcja się zmienia.
– Na publicznych uczelniach technicznych w Polsce jedynie 37% to studentki, ale na kierunkach stricte technicznych to jest około 10-15%. Od wielu lat sytuacja pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie. My próbujemy zmieniać, zwiększać liczbę dziewczyn, ale jest to taka pełzająca rewolucja – mówiła koordynatorka kampanii Zuzanna Ciesielska.
Kobietom łatwiej jest przekonać się do wybrania kierunku ścisłego, jeśli mają przykład kobiet, które osiągnęły naukowe sukcesy.
– Kobiety częściej oceniają nisko swój dorobek naukowy, cały czas zdarzają się też przypadki niewłaściwych zachowań, jeśli chodzi o przestrzeganie tej równości. Myślę, że to jest takie podłoże, na którym dziewczyny mogą chcieć mieć taką kobietę, która pokaże, że pomimo tego jest możliwa kariera w nauce czy wybranie kierunku ścisłego – mówiła Martyna Osada, studentka I roku fizyki w języku angielskim na studiach II stopnia.
W ramach kampanii, Dziewczyny na politechniki, która trwa już 16 lat, organizowane są między innymi drzwi otwarte w uczelniach i wydziałach technicznych dla kobiet. Planowane są również wizyty w szkołach ponadpodstawowych razem z przedstawicielami uczelni i spotkania z uczennicami.
Krystian Koryciński