„W żłobkach i przedszkolach są miejsca dla ukraińskich dzieci”. Warszawa pomaga
Miasto Stołeczne Warszawa monitoruje sytuację związaną z napływającymi grupami uchodźców. Analizuje bazę placówek medycznych, również pod kątem kadry medycznej, która mówi po ukraińsku. Zapewnia, że są miejsca dla ukraińskich dzieci w placówkach oświatowych.
– Jesteśmy w stanie przyjąć dzieci w zasadzie na wszystkich poziomach. Mamy miejsca w żłobkach, w przedszkolach i szkołach. Problemem może okazać się język, ale będziemy starali się radzić sobie. W Warszawie jest bardzo duża grupa studentów z Ukrainy i są chętni, aby pomóc także. Będziemy linkować przybyszów z Ukrainy z tymi osobami, które tutaj chcą nieść pomoc – mówiła rzecznik warszawskiego ratusza Monika Beuth-Lutyk.
Chętni do wolontariatu powinni być pełnoletni. Mile widziane są osoby znające język ukraiński, rosyjski lub angielski.
– Na stronie ochotnicy.waw.pl (KLIKNIJ) działa specjalna zakładka dla chętnych wolontariuszy, którzy chcą pomagać przede wszystkim w punktach informacyjnych – mówiła Monika Beuth-Lutyk.
Miasto uruchomiło 4 punkty informacyjne: w Pałacu Kultury i Nauki, na Dworcu Wschodnim i Zachodnim oraz w Centrum Wielokulturowym przy Pl. Hallera. Obywatele Ukrainy otrzymują tam pomoc i informacje np. o legalizacji pobytu w Polsce, pośrednictwie pracy, czy wsparciu psychologicznym.
Poszukiwane są także mieszkania, pokoje czy inne lokale, które mogłyby stać się choćby na krótki czas miejscem zamieszkania dla uchodźców wojennych. Zgłoszenia na stronie ochotnicy.waw.pl/mieszkania (KLIKNIJ).
W specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej TOP (na Ochocie przy Raszyńskiej 8/10) powstało Psychologiczne Centrum Wsparcia.
Główny numer stołecznej informacji dla uchodźców to +48 505 700 701. Czynne są nadal inne infolinie: +22 648 11 11 lub +48 604 932 969 oraz Miejskie Centrum Kontaktu: 19115. Całodobową infolinię uruchomił też Mazowiecki Urząd Wojewódzki pod numerem: 987. Obsługiwana jest również w języku ukraińskim.
Agata Pniewska,
Miasto Stołeczne Warszawa