W stolicy będzie inteligentny system oświetlenia
Umożliwi realizację wielu nowych funkcji. W Warszawie ma powstać inteligentny system kontroli oświetlenia. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg w tej sprawie. Nowoczesna technologia da mnóstwo nowych możliwości – informuje ZDM.
W ramach wdrażania nowoczesnego systemu sterowania oświetleniem większość opraw zostanie wyposażona w specjalny kontroler. To urządzenie poinformuje m.in. o pracy latarni i pozwali na zaawansowane zdalne sterowanie. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich – dzięki temu możliwe będzie nie tylko szybkie wykrywanie awarii, ale również ich przewidywanie. Poprawi to bezpieczeństwo i wpłynie na obniżenie kosztów utrzymania. System pozwoli również na dobranie jak najlepszy parametrów oświetlenia na ulicach, chodnikach i drogach dla rowerów.
W oparciu o nowe urządzenia w dalszej perspektywie możliwa jest rozbudowa innych istniejących systemów i usług np. pomiary ruchu czy monitoring zajętości miejsc parkingowych oraz wdrożenie zupełnie nowych. Kontroler pozwoli bowiem na zasilanie latarni prądem przez całą dobę. Obecnie prąd jest w nich tylko po zmroku i oznacza automatyczne włączenie oświetlenia.
– System daje możliwość zdalnego ustawienia natężenia światła i zarządzania czasem świecenia latarni. Na przykład w pochmurny dzień będą się one włączały wcześniej. Po drugie monitoring. Dzięki kontrolerom na bieżąco będziemy znać stan techniczny każdej latarni. Montaż kontrolerów oznacza, że prąd w każdej latarni będzie płynął przez cały czas, a nie tylko wtedy, gdy są włączone. To daje multum możliwości wykorzystania ogromnej liczby gniazdek, które nagle pojawią się w całym mieście – mówi rzecznik ZDM Jakub Dybalski.
System pozwoli utworzyć wielofunkcyjną sieć.
– Kontroler na latarni może być nadajnikiem, którym na bieżąco, bezprzewodowo będzie przesyłał np. dane z pomiarów ruchu. Po montażu urządzeń warszawskie latarnie staną się w zasadzie miejskimi wielofunkcyjnymi komputerami, połączonymi w sieć 120 tysięcy urządzeń w każdym punkcie miasta. Potencjalnych zastosowań takiego systemu jest ocean i to najpewniej kompletnie zmieni sposób, jaki dziś myślimy o infrastrukturze oświetleniowej – dodaje Dybalski.
ZDM planuje ponadto wdrożenie oświetlenia adaptacyjnego, tj. włączania, wyłączania czy redukowania poziomu oświetlenia w zależności np. od warunków atmosferycznych czy natężenia ruchu. To pozwoli jeszcze bardziej ograniczyć koszty zużycia energii elektrycznej.
Nowoczesny system zdalnej kontroli latarni w Warszawie ma powstać za około 2-3 lata.
Krzysztof Jędrasik