W Kościele katolickim 8 grudnia przeżywamy liturgiczna uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
– Mimo, że w tym roku przypada ona w drugą niedzielę adwentu decyzją biskupów zebranych na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski dla dobra wiernych w naszej Ojczyźnie przeżywamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – poinformował rzecznik KEP, ksiądz Paweł Rytel Andrianik.
Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony 8 grudnia 1854 roku bullą „Ineffabilis Deus” przez papieża Piusa IX w bazylice świętego Piotra w Rzymie w obecności 54 kardynałów i 140 arcybiskupów i biskupów.
– Jest to prawda mówiąca o tym, że na mocy zasług Jezusa Chrystusa Maryja została zachowana od grzechu pierworodnego – powiedział.
– Grzech pierworodny to grzech Adama i Ewy i wszyscy, którzy mówiąc językiem biblijnym – są ich potomkami, mają w sobie skazę tego grzechu a więc działają w nim dwie siły jedna dobra, a druga zła, które wypływają na ludzkie wybory. Tej skazie nie podlega Najświętsza Maryja Panna. W Niej działa tylko siła dobra. Na tym polega dogmat o Niepokalanym Poczęciu – powiedział ksiądz Rytel Andrianik.
Zgodnie z objawieniami w Montichiari we Włoszech z uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny związana jest również tzw. „godzina łaski”. Rozpoczyna się ona o godzinie 12.00.
Wypowiedź rzecznika KEP, księdza Pawła Rytla-Andrianika.
Magdalena Gronek