
Z okazji 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Galerii Porczyńskich w Warszawie odbyła się szczególna uroczystość. Reduta Dobrego Imienia i Muzeum Kolekcji imienia Jana Pawła II zorganizowały „Dzień Powstania”.
Sobotnia uroczystość była hołdem oddanym uczestnikom największego polskiego zrywu narodowego w XIX wieku.
Wieczór rozpoczęły wspomnienia Ludomira Grzybowskiego zapisane w „Pamiętnikach z Powstania Styczniowego”. Fragmenty wspomnień odczytał Piotr Bajor. Następnie Barbara Petrozolin-Skowrońska i Andrzej Ferenc, na podstawie książki „Przed nocą styczniową”, omawiali wydarzenia poprzedzające wybuch powstania. Finałem wieczoru był koncert pieśni powstańczych w wykonaniu Jacka Kowalskiego z zespołem. Uroczystość uświetniła także recytacja wspomnień powstańców w wykonaniu Jerzego Zelnika i Haliny Łabonarskiej.
Powstanie Styczniowe z 1863 roku miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono około tysiąca dwustu bitew i potyczek. Przez oddziały powstańcze przewinęło się około dwustu tysięcy osób. Mimo iż powstanie zakończyło się klęską i pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar to jednak w wielkim stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.
fot. Krzysztof Jędrasik