Posłuchaj:
O tym jaki wpływa na rozwój dziecka ma picie alkoholu przez mamę w czasie ciąży, jak wygląda diagnoza FAS i jak wygląda terapia oraz funkcjonowanie w społeczeństwie osób z FAS opowiedzą goście Ewy Pietrzak w audycji „W ciąży nie piję!”
Przypominamy FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń spowodowanych działaniem alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Może on wywoływać opóźnienia umysłowe, wiele dysfunkcji mózgu oraz anomalie rozwojowe.
Spożywany alkohol przez kobietę w ciąży bardzo łatwo przenika przez łożysko, dostając się do krwiobiegu dziecka. Alkohol powoduje przede wszystkim obumieranie komórek nerwowych, dlatego też dzieci z FAS przychodzą na świat z dużo mniejszą ilością neuronów niż inne. Dziecko, którego matka w czasie ciąży spożywała alkohol, narażone jest nie tylko na niski poziom IQ, ale również na zaburzenia uwagi, a także liczne zaburzenia fizyczne i neurologiczne. Wiele dzieci doświadcza ponadto poważnych zaburzeń zachowania oraz z trudem przychodzi im funkcjonowanie w społeczeństwie. Należy być świadomym, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, o której można z całą pewnością powiedzieć, że nie wpłynie niekorzystnie na rozwój dziecka w okresie prenatalnym.*
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Samorządu województwa mazowieckiego . Zrealizowane w ramach w ramach Wojewódzkiego programu profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.
*https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/swiatowy-dzien-fas