VI Międzynarodowy Konkurs im. F.Chopina dla Pianistów Amatorów
Od 9–14 września 2024 r. w Warszawie odbywa się VI Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina dla Pianistów Amatorów. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wśród jury wybitni pianiści i pedagogowie: Bronisława Kawalla, Marc Laforet, Wojciech Świtała, Waldemar Wojtal.
Konkurs rozpoczął koncert inauguracyjny laureata poprzedniej edycji Seana Sutherlanda. Jak mówi dyrektor konkursu Jerzy Ossowski – dziś odbywa się pierwszy etap przesłuchań.
– Wieczorem będą przesłuchani wszyscy, którzy zakwalifikowali się do konkursu i dzisiaj wieczorem dowiedzą się kto przeszedł do etapu drugiego. Jutro 20 pianistów będzie przesłuchiwanych, a potem 8 zostanie wybranych do finału. Po wyłonieniu finalistów zostaną im przyznane nagrody – dodaje dyrektor konkursu.
W tym roku odnotowano rekordową liczbę zgłoszeń. Zakwalifikowało się 43 wykonawców reprezentujących 13 krajów, między innymi: Japonię, Chiny, Tajwan, USA, Kanadę, Meksyk, RPA, Izrael, Francję, Włochy oraz Polskę.
– Normalnie przyjmujemy do konkursu 40 pianistów amatorów. Odbywa się to w ten sposób, że do swoich wniosków dołączają nagranie przeważnie wideo, ale może być i audio z nagranymi utworami. Potem komisja kwalifikacyjna ocenia ich nagrania i na tej podstawie wybiera 40 kandydatów. W tym roku komisja zdecydowała się wybrać 43 osoby – podkreśla Jerzy Ossowski.
Wystąpią przedstawiciele przeróżnych zawodów, których łączy wspólna pasja. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
– Przesłuchania są otwarte dla publiczności i odbywają się w Salonie Kawai przy ul. Książęcej 4, tuż przy Placu Trzech Krzyży i są oczywiście bezpłatne. W sobotę o godzinie 18:30 w sali Audytorium Maximum na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się uroczystość wręczenia nagród, a także koncert laureatów – zaznacza dyrektor konkursu.
Podczas konkursu zostaną wykonane utwory z okresu od XVIII do XX wieku, głównie kompozycje Fryderyka Chopina. Więcej informacji o Konkursie na stronie: tifc.chopin.pl.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.