Usuną guza mózgu bez otwierania czaszki. Szpital Bródnowski rozwija Centrum Neuroterapii

Ten sprzęt umożliwi leczenie na światowym poziomie. Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie kupi nowe urządzenia do Interwencyjnego Centrum Neuroterapii. Placówka otrzymała na ten cel prawie 18 mln zł unijnego dofinansowania.
W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim już teraz działa Interwencyjne Centrum Neuroterapii, które posiada unikalny i jedyny w Polsce sprzęt umożliwiający wykonywanie operacji mózgu.
Obecnie planowane jest rozszerzenie posiadanej bazy sprzętowej przez zakup zaawansowanych technologicznie urządzeń medycznych. Wśród nich jest innowacyjny system typu Visualase, niestosowany dotychczas w Polsce, występujący zaledwie w kilku ośrodkach na terenie Europy. Pozwoli on na usuwanie nowotworów mózgu czy ognisk padaczkowych ze śródoperacyjnym podglądem w czasie rzeczywistym.
Kolejnym zakupem jest unikalna technologia typu FUS. Oprzyrządowanie to zainstalowane będzie w posiadanym już aparacie rezonansu magnetycznego i wykorzystując oddziaływanie ultradźwiękowe prowadzić będzie do niszczenia dowolnie wybranego celu w mózgu.
We wtorek 19 października w Urzędzie Marszałkowskim umowę dotyczącą zakupu najnowocześniejszych urządzeń podpisali przedstawiciele Szpitala Bródnowskiego i władz Mazowsza.
– Kompletnie unikalnym urządzeniem jest system Visualase. To laserowe urządzenie, którym można przez otwór kilku milimetrowy wprowadzić niskotemperaturową wiązkę laserową i wypalić fragment, wykonać ablację. To jest niebywałe urządzenie do leczenia m.in. padaczki skroniowej – mówi neurochirurg ze Szpitala Bródnowskiego prof. Mirosław Ząbek.
To bardzo dobra wiadomość dla szpitala, ale przede wszystkim dla pacjentów – zaznacza Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego.
– 18 mln dofinansowania na rzecz Utworzenie Centrum operacji naczyniowych i onkologicznych mózgu ze wsparciem technik obrazowania w czasie rzeczywistym. To krok milowy na przód. To centrum będzie odpowiedzią na potrzeby ludzi, którzy mają problemy udarowe, problemy onkologiczne typu guzy mózgu – mówi Elżbieta Lanc.
Dzięki tej inwestycji jakość świadczonych usług w placówce wejdzie na światowy poziom – mówi wiceprezes zarządu Szpitala Bródnowskiego Wiesław Malicki.
– Jakość naszych usług podnosi się i technologicznie zaczynamy działać na „high level”. technologia bardzo mocno się rozwija w medycynie. I po to, aby sprzęt jeszcze lepiej i jeszcze wydajniej pomagał ludziom trzeba inwestować. Naprawdę wchodzimy teraz na światowy poziom – zaznacza Wiesław Malicki.
Nowoczesne urządzenia pozwolą usuwać guzy mózgu w zupełnie inny sposób – mówi marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.
– Dzisiaj w Bródnie mamy naprawdę unikalny w skali Europy i świata ośrodek, który z jednej strony leczy choroby czynnościowe np. chorobę Parkinsona. A teraz będzie jeszcze szansa, aby bardzo precyzyjnie lokalizować guzy mózgu czy naczyniaki mózgu i niszczyć je bez potrzeby otwierania czaszki – wyjaśnia Adam Struzik.
Placówka planuje również zakup: aparatu do znieczulenia, kardiomonitor i dodatkowe akcesoria anestezjologiczne. Nowoczesne Centrum będzie posiadało także salę operacyjną i Oddział Intensywnego Nadzoru.

fot. Krzysztof Jędrasik
Krzysztof Jędrasik